Co zrobić ze śniegiem uprzątniętym z chodników i podjazdu?

Piotr Kowalczyk
12.12.2022

Odśnieżanie to jeden z przykrych obowiązków właściciela domu z ogrodem. Po obfitych opadach śniegu należy usunąć biały puch z chodników oraz pojazdu do garażu, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także bezpieczeństwa i komfortu domowników. Jednak gdy tego śniegu jest bardzo dużo, a w dodatku utrzymuje się mróz, to powstaje problem: co zrobić z ogromnymi ilościami śniegu? Oto kilka wskazówek, które możesz wykorzystać w Twoim ogrodzie.

Nie składuj śniegu na trawniku!

Wiele osób popełnia ten błąd. W niesprzyjających okolicznościach może się to skończyć tym, że ogromna ilość śniegu będzie leżeć na trawniku aż do wiosny. Efekt? Pleśń śniegowa, czyli jedna z najczęstszych chorób atakujących trawnik. Może się to skończyć nawet koniecznością założenia nowej murawy. Dlatego staraj się nie zrzucać śniegu bezpośrednio na trawnik, a na pewno nie robić tego na dużych pryzmach.

Wykorzystaj śnieg jako dodatkową izolację

Nadmiar śniegu w ogrodzie śmiało można wykorzystać do tego, aby poprawić ochronę wrażliwych roślin przed mrozem. Usyp ze śniegu niewielkie pryzmy przykrywające korzenie i dolną część łodygi, co powinno zwiększyć szanse na to, że rośliny w dobrej kondycji przetrwają do wiosny.

Wyznacz miejsce do składowania nadmiaru śniegu

Jeśli masz np. utwardzony teren obok domku gospodarczego czy niewykorzystany obszar w mniej reprezentacyjnej części ogrodu, to dobrym pomysłem będzie wykorzystanie go do składowania uprzątniętego śniegu. Wykorzystaj taczkę czy przyczepkę i poświęć kilka godzina zwiezienie śniegu w jedno miejsce. To fajna sprawa z punktu widzenia dzieci, które zyskają przydomową górkę do zjeżdżania na jabłuszku czy budowania igloo.

Uważaj, aby nie narobić problemów sąsiadom

Szukając miejsca do składowania śniegu zwróć uwagę na to, czy nie znajduje się ono powyżej poziomu sąsiedniej działki. W czasie roztopów mogłoby to nawet spowodować zalanie terenu sąsiada i popsuć Wasze relacje. Śnieg na Twojej działce jest wyłącznie Twoim problemem i musi na niej zostać, również po roztopach. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie