Co zrobić z gruzem po budowie domu?

Antoni Kwapisz
01.12.2020

Budowa domu jednorodzinnego, zwłaszcza systemem gospodarczym, jest nierozerwalnie związana z powstawaniem dużych ilości gruzu. Zaczynamy go gromadzić już na etapie prac murarskich, swoje „dorzucają” posadzkarze i tynkarze, elektrycy, hydraulicy, dekarze i oczywiście wykończeniowcy. Pod koniec budowy tego gryzu jest już tak dużo, że powstaje pytanie: co właściwie z nim zrobić? Kilka sposobów na rozwiązanie tego problemu znajdziesz w naszym poradniku.

Wykorzystaj gruz na podbudowę

Twardy gruz betonowy i ceramiczny bardzo dobrze nadaje się do wykonania podbudowy pod kostkę brukową na podjeździe do garażu. Z uwagi na ruch samochodowy wymagane jest wzmocnienie podłoża, aby zapobiec zapadaniu się kostki i tworzeniu kolei. Jeśli dodatkowo teren jest gliniasty, warto najpierw użyć gruzu, ubić go, a dopiero później wykonać właściwą podbudowę z suchego betonu.

Zamów kontener budowlany

Każda firma zajmująca się wywozem odpadów komunalnych oferuje wynajem kontenerów budowlanych. Można do nich wrzucić wszystkie śmieci pozostałe po budowie, o ile nie są to odpady niebezpieczne (chemikalia, eternit etc.). Jest to prosty sposób na szybkie pozbycie się zwałów gruzu, choć ktoś jeszcze musi go umieścić w kontenerze. Dlatego dobrze jest wynająć taki kontener już na etapie budowy i przekazać ekipie, aby wszystkie odpady wrzucała prosto do niego.

Koszt? Zależy od pojemności kontenera oraz regionu kraju. Za wynajęcie standardowego kontenera mieszczącego 3 metry sześcienne odpadów trzeba zapłacić średnio 400-500 złotych (w cenie jest już wywóz).

Oddaj gruz firmie

W całej Polsce działają firmy zajmujące się odbiorem gruzu i innych odpadów budowlanych. Zdarza się, że takie przedsiębiorstwa oferują bezpłatny odbiór, jednak z reguły dotyczy to wyłącznie czystego gruzu, który może zostać jeszcze wykorzystany. Warto poszukać i zadzwonić do kilku firm działających w okolicy.

Daj ogłoszenie w Internecie

To, co dla Ciebie jest problemem, dla kogoś innego może być bardzo cenne. Nie brakuje osób szukających gruzu chociażby do utwardzenia drogi gruntowej przed domem czy podniesienia terenu działki budowlanej. Warto więc zamieścić ogłoszenie na przykład na lokalnej grupie facebookowej. Z pewnością znajdzie się ktoś, kto chętnie przyjmie gruz i we własnym zakresie zorganizuje jego załadunek oraz transport.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.