Co zrobić z boazerią, gdy nie chcesz lub nie możesz się jej pozbyć?

Mariusz Siwko
01.04.2021

Boazeria była wielkim hitem w designie wnętrz lat 80. XX wieku. Do dziś można się na nią natknąć w niejednym polskim mieszkaniu. Młodzi ludzie jednak za nią nie przepadają, ale okazuje się, że rezygnacja z boazerii nie zawsze jest taka prosta – wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia sporego remontu. Jeśli wolisz sobie tego oszczędzić, ale jednocześnie nie możesz już patrzeć na klasyczną boazerię, to sprawdź, jak możesz szybko i niedrogo odmienić jej wygląd.

Efektowne malowanie

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomalować boazerię na dowolny wybrany przez Ciebie kolor. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem może być wybranie intensywnych kolorów, jak zielony, czerwony, żółty, pomarańczowy etc. Takie rozwiązanie będzie świetnym wyborem do wnętrza urządzonego w stylu boho. Możesz oczywiście postawić na dowolną kolorystykę – ważne, aby nudna boazeria przestała Cię dręczyć, ale stała się kluczowym elementem wystroju. Wszystko możesz zrobić samodzielnie, nie jest to trudne. Pamiętaj tylko, aby kupić farbę do drewna.

Zielona ściana

Nie, nie chodzi o malowanie boazerii na zielono, ale o przykrycie jej chrobotkiem. To designerski hit ostatnich lat. Chrobotek jest żywą rośliną, która jednak nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Prezentuje się bardzo efektownie, a przy tym poprawia klimat w pomieszczeniu, świetnie regulując poziom wilgotności. Koniecznie weź to rozwiązanie pod uwagę, ponieważ dzięki temu za jednym zamachem pozbędziesz się widoku znienawidzonej boazerii oraz zyskasz efektowny detal dekoracyjny.

Styl kolonialny

Boazeria ścienna świetnie nadaje się do tego, aby wykorzystać ją do wprowadzenia w domu stylu kolonialnego. Oczywiście nie każdemu przypadnie on do gustu, ale jeśli podobają Ci się wnętrza np. kreolskie czy balijskie, to jak najbardziej możesz osiągnąć podobny efekt z wykorzystaniem istniejącej boazerii. Wystarczy tylko polakierować ją na ciemniejszy kolor i zastosować kolonialne dodatki.

Galeria rodzinnych zdjęć

Jeśli nie masz budżetu na prace remontowe, to sięgnij po najprostsze możliwe rozwiązanie – przykryj boazerię elementami dekoracyjnymi. Bardzo dobrym pomysłem może być wykonanie galerii rodzinnych zdjęć, czyli gęste rozmieszczenie na ścianie pokrytej boazerią fotografii w estetycznych ramkach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.