Co zrobić po zalaniu mieszkania?

Krzysztof Jagielski
01.09.2021

Zalanie mieszkania może wystąpić z wielu powodów. W zależności od jego lokalizacji, przyczynami mogą być zarówno intensywne opady deszczu, awaria sprzętu domowego czy też instalacji wodociągowej. Tego typu sytuacja jest dla właścicieli lokali ogromnym stresem. Co powinni w takiej sytuacji zrobić? Jak przeprowadzić osuszanie po zalaniu mieszkania? Podpowiadamy poniżej.

Osuszanie mieszkań po zalaniu – co warto wiedzieć?

Osuszanie mieszkań po zalaniu nie należy do najłatwiejszych zadań. Woda znajdująca się na podłodze czy też zalany sufit bądź ściany wiąże się z koniecznością przeprowadzenia generalnego remontu. Przed jego przeprowadzeniem warto jednak przeprowadzić osuszanie. Profesjonalne i dokładne usunięcie nadmiaru wilgoci ze ścian należy przeprowadzić przy użyciu specjalistycznego sprzętu – jest nim osuszacz powietrza. Wynajem  pozwala zyskać dostęp do najlepszych urządzeń, które pozwalają nie tylko usunąć nadmiar wody, ale też dają gwarancję, że po przeprowadzeniu remontu na ścianach nie pojawią się przykre niespodzianki w postaci pleśni, grzybów i innych wykwitów.

Przed przystąpieniem do remontu i osuszania pomieszczeń po zalaniu należy pamiętać również o konieczności usunięcia awarii. Tylko tak przeprowadzone działania przyniosą zamierzony skutek. Bez usunięcia przyczyny wycieku wody nie warto prowadzić działań naprawczych.

Osuszacz powietrza – wynajem – jak wybrać odpowiedni?

Producenci oferujący osuszacz powietrza na wynajem  proponują modele adsorpcyjne, jak i kondensacyjne. Warto jednak pamiętać, że ważny jest nie tylko rodzaj urządzenia, ale też jego wydajność. Powinna być ona dopasowana do wielkości pomieszczenia – zbyt mały nie zapewni skutecznego i szybkiego usunięcia nadmiaru wilgoci. Do osuszania pomieszczeń po zalaniu należy wybrać urządzenie o wydajności umożliwiającej przeprowadzenie czterech wymian powietrza na godzinę. Szacuje się, że do pomieszczenia o kubaturze około 100 m3 wystarczający jest osuszacz powietrza o wydajności 400 m3/h.

Równie istotne jest rozmieszczenie wentylatorów – tylko tak osuszanie mieszkań po zalaniu jest przeprowadzane sprawnie i skutecznie. Najlepiej umieścić je wzdłuż ściany – wówczas pobierają one powietrze wylatujące z osuszaczy i zwiększają ich wydajność, a w konsekwencji przyśpieszają usunięcie nadmiaru wilgoci.

Osuszanie pomieszczeń po zalaniu a odszkodowanie

Właściciele mieszkań, którzy mają wykupioną polisę na mieszkanie mogą skorzystać z odszkodowania – wówczas koszty związane z usunięciem skutków zalania ponosi ubezpieczyciel. Konieczne jest jednak spełnienie pewnych obowiązków – wszelkie zasady oraz ewentualne wykluczenia są szczegółowo określone w Ogólnych Warunkach Umowy.

Należy jednak pamiętać, że procedura odszkodowawcza wymaga szczegółowego udokumentowania sytuacji. Konieczne jest sporządzenie protokołu zalania, ale też dokumentacji fotograficznej. Tak przygotowany wniosek należy złożyć w siedzibie towarzystwa ubezpieczeniowego i oczekiwać na kontakt z rzeczoznawcą. Jego zadaniem jest przeprowadzenie oględzin zalanego mieszkania i wycenienie powstałych szkód. Po wykonaniu spisu powstałych uszkodzeń i strat wnioskodawca może oczekiwać decyzji w sprawie odszkodowania.

Warto pamiętać, że mając wykupioną polisę, zakład ubezpieczeniowy pokryje koszty nie tylko związane z usunięciem skutków zalania własnego mieszkania, ale też np. sąsiada. W przeciwnym razie właściciel w każdej z sytuacji – czy to w przypadku zalania własnego mieszkania czy też lokatora obok, musi ponieść koszty remontu z własnych środków.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie