Co zniechęca właścicieli, czyli tak możesz pogrzebać swoje szanse na wynajęcie atrakcyjnego mieszkania

Remigisz Szulc
02.12.2019

Rynek mieszkań na wynajem jest w naszym kraju bardzo rozwinięty i praktycznie każdy, kto szuka lokalu o określonej specyfikacji i w dostępnym budżecie, będzie w stanie go znaleźć. Problem w tym, że właściciele nie zawsze są na tyle zdesperowani, by wynająć mieszkanie pierwszemu-lepszemu lokatorowi. Czasami mogą na tyle źle ocenić potencjalnego najemcę, że wprost odmówią mu podpisania umowy. Sprawdź, jak – często nieświadomie – zniechęcić do siebie właściciela mieszkania.

Odór papierosowy

Zasada jest prosta: idąc na spotkanie z właścicielem mieszkania powstrzymaj się przed wypaleniem papierosa na krótko przed oględzinami. Odór papierosowy bardzo źle o Tobie świadczy i nie chodzi tutaj wcale o to, że niszczysz swoje zdrowie. Właściciel może sobie nie życzyć, aby lokator palił w mieszkaniu papierosy. Trudno będzie go oczywiście przekonać, że absolutnie nie masz takiego zamiaru, skoro pachniesz jak popielniczka.

Przyprowadzenie psa

Właściciele mieszkań standardowo nie zgadzają się, aby lokatorzy mieli zwierzęta, zwłaszcza psy. Czasami można się w tej kwestii dogadać, ale będą na to małe szanse, jeśli przyprowadzisz ze sobą psa na oględziny i okaże się, że nie jest on szczególnie dobrze wychowany. To zawsze wzbudzi niepokój u właściciela i może być przyczyną odmowy wynajęcia mieszkania.

Brak stałego źródła dochodów

Jeśli nie masz stałej pracy, to raczej nie chwal się tym przed właścicielem. Gdy zostaniesz o to zapytany, spróbuj kluczyć, ale nie przyznawaj się wprost, że jesteś bezrobotny od wielu miesięcy i czekasz, aż ktoś w końcu doceni Twoje kompetencje zawodowe. Dla właściciela oznacza to jedno: jesteś niesolidny i wynajęcie Ci mieszkania może być bardzo ryzykowne. Odpadniesz więc w przedbiegach.

Narzekanie na poprzednich wynajmujących

Jeśli masz już duże doświadczenie w wynajmowaniu mieszkań, to pamiętaj, aby nigdy nie szkalować poprzednich wynajmujących w rozmowie z właścicielem. Będzie to dla niego sygnał, że jesteś problematycznym lokatorem, że wywołujesz konflikty i prawdopodobnie zdarzało Ci się nie zapłacić czynszu czy nie do końca dbać o zajmowane mieszkanie. Taki obraz powstanie również wtedy, gdy pochwalisz się, że w ostatnim okresie wynajmowałeś już kilka mieszkań – może to świadczyć o Twojej niesolidności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.