Co warto wymienić w mieszkaniu po poprzednich właścicielach?

Marek Szydełko
27.05.2021

Zakup mieszkania z rynku wtórnego praktycznie zawsze wiąże się z koniecznością przeprowadzenia mniejszych lub większych prac remontowych. Jeśli to była okazja cenowa, to teraz przygotuj się na spore wydatki. Najlepiej jest ponieść je od razu, aby móc wprowadzić się do odświeżonego i urządzonego „pod siebie” mieszkania. Sprawdź, co warto wymienić w lokalu po poprzednich właścicielach.

Toaletę

Tutaj w grę wchodzą przede wszystkim kwestie higieniczne. Jasne, że starą toaletę można dokładnie umyć i odkazić, ale umówmy się: we własnym mieszkaniu chcemy mieć muszlę klozetową, z której nikt wcześniej nie korzystał. Nie jest to bardzo duży wydatek, dlatego wymianę toalety umieszczamy na pierwszym miejscu listy rzeczy do zrobienia.

Prysznic/wannę

Nie jest to może konieczne, ale jednak posiadanie własnego, nieużywanego wcześniej prysznica czy wanny daje większe poczucie komfortu. W dodatku nie możemy mieć pewności, że poprzedni właściciele zadbali o prawidłowy montaż prysznica oraz utrzymywali kabinę w należytej czystości. Dla świętego spokoju warto ją więc wymienić – podobnie jak wannę.

Zabudowę kuchenną

To na pewno nie jest wydatek, który powinien być traktowany priorytetowo. Wspominamy o zabudowie kuchennej dlatego, że każdy może mieć inne oczekiwania względem chociażby funkcjonalności kuchni. W dodatku w starszych mieszkaniach bardzo często można się jeszcze natknąć na tanie meble z marketu czy pamiętające lata 90. XX wieku, które po prostu źle wyglądają i psują cały design pomieszczenia.

Materac

Jeśli poprzedni właściciele zostawili w mieszkaniu łóżko z materacem, to dobrze radzimy – należy go od razu wymienić (łóżko, o ile odpowiada, może zostać). Materac jest jednak elementem wymagającym zachowania higieny, a trudno jest zakładać, że poprzedni właściciele niedawno wymienili go na nowy. Kilkuletni materac może być siedliskiem brudu oraz uczulających roztoczy, dlatego warto zainwestować w jego wymianę.

Piekarnik

Piekarnik w zabudowie praktycznie zawsze zostaje w kuchni przy sprzedaży mieszkania. Mimo to dobrze będzie go wymienić, szczególnie jeśli widać po nim ślady zużycia. Piekarnik może być zapuszczony, a doprowadzenie go do porządku zajmie mnóstwo czasu i energii. Jeśli możesz sobie na to pozwolić finansowo, to warto zainwestować w nowy piekarnik.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.