Co warto wiedzieć przed zakupem domowej suszarki do prania?

Mateusz Nowak
27.05.2021

Pranie to nieodzowny element codzienności. I pomimo że współczesne pralki bardzo ułatwiają nam cały proces i dbają o to, aby nasze ubrania, ręczniki, czy firanki były czyste i pachnące, jedna kwestia pozostaje poza ich zasięgiem. Jest to suszenie pranych rzeczy. Kłopot z tym związany jest szczególnie odczuwalny w okresie jesienno-zimowym, gdy panują niskie temperatury i pranie rozwieszone w domu schnie znacznie dłużej niż latem.

Nawet w okresie letnim suszenie może być kłopotliwe. Nie każdy z nas ma balkon, a jeśli już go mamy to zazwyczaj jest on cały czas zajęty przez suszące się pranie, a nie w tym chyba rzecz. Rozwiązaniem problemów może być elektryczna suszarka do prania. Co warto o niej wiedzieć? 

Elektryczna suszarka to odpowiedź na współczesne tempo życia

Od lat pranie jest czynnością, którą wykonujemy w dużej mierze automatycznie bez głębszego zastanawiania się nad całym procesem. Od czasu pojawienia się pralek elektrycznych stało się ono wręcz proste. Czasy się jednak zmieniają i nasze oczekiwania rosną. Podobnie rzecz miała się, chociażby z myciem naczyń. Nikt go nie lubi, ale wymaga zrobienia. Wszystko zmieniło się wraz z upowszechnieniem się zmywarek do naczyń. W przypadku prania dzieli się ono na dwa etapy: pranie i suszenie. O ile pierwszy etap jest względnie szybki, drugi trwa godzinami.

I tu pojawia się problem. Żyjemy w ciągłym pośpiechu i czas stał się niezwykle cenny. Nie chcemy czekać całego dnia albo dłużej, aby móc założyć ulubioną bluzkę lub koszulę. Zdając sobie z tego sprawę producenci AGD wprowadzili do sprzedaży dwa produkty: pralko-suszarkę i suszarkę. Czym się one różnią i które urządzenie wybrać, aby na dobre pozbyć się kłopotów z suszeniem?

Wybór urządzenia w dużym stopniu determinuje ilość miejsca w mieszkaniu

Prawda jest taka, iż w zdecydowanej większości nasze mieszkania nie należą do największych. Stąd też kupując różne urządzenia do kuchni czy łazienki musimy iść na pewne kompromisy. Tak też jest w tym przypadku. Wolnostojąca suszarka do prania to rozwiązanie idealne i możliwe do wdrożenia, jeśli mamy dom lub duże mieszkanie, a przynajmniej dużą łazienkę. W przeciwnym razie warto zdecydować się na wariant 2w1, czyli pralko-suszarkę jako rozwiązanie pośrednie. Jeśli mamy np. małe dzieci, przy których prania jest zazwyczaj sporo więcej niż normalnie szybko odczujemy plusy posiadania takiego urządzenia. Wiemy już nieco na temat tego co determinuje nasz wybór. Pora na krótki przegląd różnic i obalenie pewnych mitów, które pojawiają się wokół obu urządzeń.

Obalamy mity: suszarki są drogie, niszczą ubrania i zużywają dużo prądu

W przypadku wielu urządzeń AGD możemy spotkać się różnymi mitami, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Powstają one zwykle z niewiedzy, niezrozumienia zasad ich działania lub zwykłej niechęci do nowości. Nowoczesne suszarki są nie tylko praktyczne, ale energooszczędne i dostosowane do suszenia różnych tkanin. Dodatkowo ich cena wcale nie odbiega od przeciętnej ceny pralki. Oczywiście kupno dwóch urządzeń: pralki i suszarki z osobna będzie droższe niż jednej pralko-suszarki, ale jak wspomnieliśmy wcześniej wszystko zależy od tego ile mamy miejsca w mieszkaniu.

Suszarka wcale nie jest urządzeniem, które pochłania ogromne ilości prądu. Podobnie jak w lodówkach stosuje się w nich klasy energetyczne. Im wyższa jest klasa tym nieco droższa suszarka, ale mniejsze zużycie prądu. W kwestii kluczowej, czyli dbania o suszone ubrania i inne materiały nie mamy powodu do obaw. Każde z urządzeń ma kilka programów suszenia dostosowanych do specyfiki materiału. I tak wyróżniamy m.in. podział na: bawełnę, wełnę, materiały do prasowania, odzież sportowa, syntetyczna, ręczniki, suszenie szybkie i wolne. Wystarczy trzymać się instrukcji i nie ma powodu do obaw. Podobnie jak w klasycznym praniu, jeśli wrzucimy wszystkie ubrania do jednego prania na ten sam program, efekt może nie być najlepszy.

Podsumowując suszarka do prania to urządzenie, które pewnością warto posiadać. Pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i uniknąć niepotrzebnej wilgoci w mieszkaniu, która lubi się gromadzić, jeśli rozwieszamy pranie na klasycznej rozkładanej suszarce. Cena za urządzenie biorąc pod uwagę, że jest to zakup na lata nie jest wygórowana szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę wcześniej wspomniane korzyści.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.