Co w Twoim ogrodzie może przeszkadzać sąsiadowi?

Mateusz Nowak
14.04.2022

Dobre stosunki sąsiedzkie są szalenie ważne zwłaszcza na osiedlach domów jednorodzinnych. Mając sąsiada za płotem warto się z nim dobrze dogadywać, a przynajmniej utrzymywać z nim poprawne relacje. Może być o to trudno, jeśli masz w ogrodzie coś, co ewidentnie przeszkadza sąsiadowi – i często słusznie. Kilkoma przykładami dzielimy się w naszym poradniku.

Wysokie drzewa

Oczywiście masz prawo zasadzić na swojej działce takie rośliny, jakie chcesz. Musisz się jednak liczyć z tym, że w pewnym momencie niektóre z nich zaczną przeszkadzać Twojemu sąsiadowi. Najczęściej dotyczy to bardzo wysokich drzew, które nie tylko rzucają cień na sąsiednią działkę, ale też mogą stanowić zagrożenie w obliczu regularnie nawracających wichur.

Rośliny przechodzące na drugą stronę ogrodzenia

Mając sąsiada za płotem zawsze trzeba dokładnie przemyśleć kwestię tego, jakie rośliny zasadzimy wzdłuż ogrodzenia. Optymalnym wyborem są drzewa kolumnowe, które zachowują stożkowy kształt i nie przechodzą na drugą stronę ogrodzenia. Znacznie bardziej kłopotliwe są natomiast np. sosny oraz wszystkie inne rośliny rosnące wszerz. Sąsiad może zgłosić słuszne pretensje, że rośliny niszczą ogrodzenie i przechodzą na jego działkę.

Zaniedbany kompostownik

Zawsze warto przemyśleć lokalizację kompostownika – nie powinien on być umieszczony tuż przy granicy działki. Z czasem zaczną się z niego wydobywać nieprzyjemne zapachy i sąsiad będzie mieć prawo przeciwko temu zaprotestować. Dlatego mając już kompostownik utrzymuj go w dobrej stanie, stosuj środki przyspieszające kompostowanie i regularnie usuwaj hummus.

Domek gospodarczy

Zadbany, elegancki domek gospodarczy nie powinien oczywiście stanowić problemu dla sąsiada, o ile nie został zbudowany zbyt blisko ogrodzenia i tym samym nie zacienia sąsiedniej działki. Sąsiad może mieć także słuszne pretensje o to, że woda opadowa z dachu domku gospodarczego zalewa mu rośliny czy niszczy okrywę rabaty.

W takiej sytuacji bezwzględnie musisz zamontować rynny i odprowadzać wodę deszczową na przykład do zbiornika na deszczówkę (to świetny sposób na oszczędności).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.