Co trzeba wiedzieć chcąc zbudować dom w Kanadzie? Ile to kosztuje?

Antoni Kwapisz
01.08.2022

Jeśli chcesz zbudować dom w Kanadzie, będziesz musiał rozważyć kilka rzeczy przed rozpoczęciem. Czynniki te obejmują koszt materiałów budowlanych, kredyt hipoteczny, zatrudnienie ekspertów budowlanych, materiały transportowe, różne koszty i robociznę. Jednak budowa domu w Kanadzie jest mniej kosztowna niż w wielu krajach. Istnieje kilka sposobów może zmniejszyć Twoje koszty podczas budowy domu w Kanadzie. Należy do nich użycie tańszych materiałów budowlanych, zatrudnienie kilku specjalistów budowlanych czy postawienie domku kanadyjskiego zamiast standardowego murowanego. 

Koszt budowy domu w Kanadzie


Rozważając koszt budowy domu w Kanadzie, należy pamiętać, że ceny będą się różnić w zależności od obszaru i stylu domu, który chcesz zbudować. Na przykład na obszarach wiejskich Ontario ograniczenia dotyczące nowego budownictwa są stosunkowo łagodne, a koszty będą niskie. Dom zbudowany na tych terenach będzie prawdopodobnie kosztował około 2200 dolarów za metr kwadratowy (około 10 000 złotych), co jest niższą ceną niż średnia cena nowego domu w megamiastach. Obszary wiejskie będą miały zazwyczaj tańszą siłę roboczą. Prawdopodobnie znajdziesz również tanie materiały wykończeniowe, ponieważ w takich obszarach standardem jest budowanie domków kanadyjskich, których materiały są produkowane lokalnie.

Koszt ten będzie się znacznie różnił w zależności od lokalizacji, ale ogólnie rzecz biorąc, budowa domu w małym kanadyjskim mieście będzie kosztować znacznie mniej niż budowa w większym mieście. Koszt podany dla budowy nie obejmuje ziemi i pozwoleń niezbędnych do budowy domu. Jeśli jednak planujesz budowę domu z garażem, powinieneś wiedzieć, że koszty budowy garażu lub drugiego piętra mogą się szybko zwiększyć.

Ostatni wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych spowolnił rynek budowy domów również w Kanadzie. To, w połączeniu z niewielkim popytem na materiały budowlane przyczyniło się do ogólnego spowolnienia w branży budowlanej. Najnowsze statystyki pokazują, że wyrównana sezonowo sprzedaż istniejących domów spadła w maju na wszystkich 11 największych rynkach kanadyjskich, a Vancouver, Calgary i Ottawa wiodły prym. 

W Polsce przy podawaniu ceny nieruchomości standardowo używa się metrów kwadratowych, ale jeśli myślisz o wybudowaniu domu w Kanadzie, powinieneś przestawić myślenie na ich jednostki, czyli stopy kwadratowe. Koszty budowy w przeliczeniu na stopę kwadratową są jednym z użytecznych sposobów szacowania kosztów domu w Kanadzie, ale istnieją duże różnice między regionami. Koszt budowy domu jednorodzinnego o powierzchni 2500 stóp kwadratowych (230 m2) w największych miastach wyniesie od 700 000 do 900 000 dolarów, w zależności od stylu domu i wielkości działki. Oczywiście wybudowanie domku kanadyjskiego powinno być odpowiednio tańsze.

Zatrudnianie generalnego wykonawcy

Zatrudnienie generalnego wykonawcy przy budowie domu w Kanadzie jest dobrym pomysłem z wielu powodów. Ogólnie rzecz biorąc, ci profesjonaliści są odpowiedzialni za całą pracę wymaganą do zbudowania gotowego domu. W Ontario konstruktor posiada tytuł prawny do projektu i jest odpowiedzialny za upewnienie się, że pracownicy przestrzegają zasad i przepisów bezpieczeństwa. Generalny wykonawca może również dokonywać napraw i renowacji, które mogą być konieczne dla bezpieczeństwa domu.

Jakie są wnioski?

Budowa domu w Kanadzie jest marzeniem wielu osób. Jednak trzeba mierzyć się z pewnymi utrudnieniami, przede wszystkim różnicą kulturalną oraz podwyższonymi kosztami w porównaniu do budowy w Polsce. Decydując się na budowę domku kanadyjskiego w małej miejscowości można jednak ograniczyć znacząco koszty budowy.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie