Święta, święta i po świętach – i tak co roku. Jedne się kończą i już wyglądamy na kolejne. Nie możemy doczekać się przygotowań na te wyjątkowe dni. Mamy dylemat, gdzie ustawić choinkę i zastanawiamy się, w którym miejscu schowaliśmy światełka. Klimat grudniowych świąt może dopełnić ustawiona pod drzewkiem szopka bożonarodzeniowa. Zobacz, co powinna zawierać!
Dlaczego tak bardzo lubimy szopki? Skąd wziął się ten zwyczaj? Jakie szopki możemy podziwiać?
Tradycję zapoczątkował święty Franciszek z Asyżu, który postawił pierwszą betlejemkę w 1223 roku. Jego celem było przybliżenie narodzin Dzieciątka Jezus i świąt Bożego Narodzenia osobom wierzącym, żyjącym poza Jerozolimą. Szopka św. Franciszka została zorganizowana w dużej grocie wymytej z wulkanicznych skał, znajdującej się niedaleko klasztoru w miejscowości Greccio. Wewnątrz znajdowali się ludzie, wcielający się w Świętą Rodzinę i świadków narodzin, żłóbek naturalnych rozmiarów oraz żywe zwierzęta.
W związku z tym zwyczaj stawiania szopek betlejemskich zapoczątkowali zakonnicy z klasztorów franciszkańskich. Obecnie szopka jest tradycją świąteczną rozpowszechnioną na cały świat.
Najbardziej znana w Polsce jest krakowska „Żywa Szopka przy Franciszkańskiej”. Przy bazylice pod wezwaniem św. Franciszka można duchowo odczuć, czym są Narodziny Pańskie. Wszystko za sprawą żywej szopki, ukazującej Świętą Rodzinę i zwierzęta, którą można podziwiać, jednocześnie wspólnie kolędując i oglądając jasełka.
Jeśli szukasz inspiracji, chcesz zobaczyć przykładowe szopki, znajdziesz je tutaj: https://www.holyart.pl/. A może potrzebujesz kupić figurki do szopki, którą wykonasz samodzielnie?
Domy, kościoły i przestrzenie publiczne zmieniają się w klimatyczne, świąteczne scenerie. Wszechobecne, migające światełka, błyszczące bombki i śpiewane kolędy dodają świętom magii. Piękna szopka bożonarodzeniowa powinna przywoływać na myśl przyjście na świat Chrystusa. Dlatego powinna odwzorowywać Betlejem, którego krajobraz:
W szopce istotne są ustawienie i dobór postaci. Nie może zabraknąć figurek świętej rodziny i świadków narodzin Jezusa:
W szopce umieszcza się dodatkowo zwierzęta. Niektóre inscenizacje uzupełnia się osobą św. Franciszka lub papieża – wszystko zależy od inwencji twórcy.
Nad szopką umieszczona jest gwiazda betlejemska, która sygnalizowała Trzem Królom stronę, w którą mają się kierować.
Wewnątrz szopki nie może zabraknąć:
Szopka bożonarodzeniowa to coś więcej niż tradycja. Symbolizuje jedność i przypomina o wartościach rodziny: wzajemna troska, miłość, szacunek i pomoc. Właśnie dlatego nie wyobrażamy sobie świąt bez niej!
Artykuł partnera.