Co podnosi koszt remontu mieszkania? Uważaj na te błędy!

Jerzy Biernacki
10.04.2020

Remont mieszkania jest dużym obciążeniem finansowym dla większości z nas. Długo zbieramy środki na to, aby odmienić wystrój, poprawić funkcjonalność czy pozbyć się elementów, które już dawno powinny zniknąć z domowej przestrzeni, po czym okazuje się, że pierwotnie przyjęty kosztorys ma się nijak do rzeczywistej skali wydatków. Zawsze jest to efekt popełniania kilku poważnych błędów, które lawinowo podnoszą kosz remontu mieszkania. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Zmiana koncepcji w trakcie remontu

Zawsze jest bardzo kosztowna i wywraca plan (również finansowy) do góry nogami. Dlatego nadrzędną zasadą jest to, aby przystąpić do remontu dopiero po ustaleniu wszystkich szczegółów. Najlepiej będzie po prostu zlecić wykonanie projektu doświadczonemu architektowi i przedstawić go poszczególnym wykonawcom do wyceny. Najgorsze, co może zrobić inwestor, to chodzenie po mieszkaniu i ciągłe zmienianie zdania. Nie tylko wydłuża to czas trwania prac, ale także odbija się na końcowym kosztorysie – w końcu wykonawca nie płaci swoim ludziom za to, aby siedzieli i myśleli, jak tu wcielić w życie nową zachciankę inwestora.

Zakup trudno dostępnych materiałów

Mamy tutaj na myśli przede wszystkim te materiały, które są dostępne tylko na zamówienie, a w dodatku wyceniane na sztuki. Choć zwykle są bardzo efektowne i oryginalne pod względem designu, to ich wybór może się okazać poważnym zagrożeniem dla budżetu inwestycji.

Prosty przykład: w łazience mają zostać przyklejone ozdobne płytki, tzw. dekory, w cenie 500 złotych za sztukę. Wykonawca jest tylko człowiekiem i może się zdarzyć, że uszkodzi płytkę np. w trakcie jej przycinania. Taki element trzeba będzie ponownie zamówić, poczekać na dostawę i oczywiście ponieść dodatkowy koszt.

Właśnie dlatego osoby, które muszą się liczyć z każdym groszem i chcą maksymalnie obniżyć koszt remontu, powinny wybierać dobre jakościowo, ale też łatwo dostępne i rozsądnie wycenione materiały wykończeniowe.

Nieuzgodnienie niektórych prac z wykonawcą remontu

Często jest tak, że inwestorom wydaje się, iż wykonanie niektórych prac będzie łatwe, szybkie i może nawet jakimś cudem wykonawca nie weźmie za to ani złotówki. To błędne założenie. Nikt nie pracuje za darmo, a już na pewno nie w branży remontowej i budowlanej. Dlatego uzgadniając zakres prac z wykonawcą trzeba go poinformować o każdym, nawet drobnym pomyśle, który firma wyceni. Dzięki temu nie będzie później przykrych niespodzianek na etapie rozliczenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.