Co na pewno trzeba zrobić w mieszkaniu po wynajmie?

Krzysztof Jagielski
25.09.2023

Wynajem mieszkania to popularny sposób na zyskanie dodatkowego źródła dochodu. Gdy wieloletni najemca opuszcza lokal, to oczywiste jest, że właściciel musi nieco zainwestować w nieruchomość i doprowadzić ją do porządku przed przyjęciem nowych najemców. Co koniecznie trzeba zrobić w mieszkaniu po wynajmie? Oto kilka najważniejszych punktów na liście.

Usunięcie awarii i prowizorek

Połamana deska klozetowa, cieknący wężyk od WC, przeciekający syfon, niedziałające gniazdko – takie drobne awarie bardzo irytują, a przy tym mogą stać się przyczyną poważniejszych problemów (np. zalania mieszkania). Dlatego po opuszczeniu lokalu prze najemcę należy we własnym zakresie usunąć takie awarie i różnego rodzaju „patenty”.

Wielkie sprzątanie

Jeśli masz czas i siłę, to możesz przeprowadzić sprzątanie we własnym zakresie. Radzimy jednak powierzyć to zadanie firmie sprzątającej, ponieważ skala bałaganu może Cię zaskoczyć. Niestety, wielu najemców kompletnie nie dba o użyczone im mieszkania.

Odświeżenie kuchni

Kuchnia, obok łazienki, to zwykle najbardziej zapuszczone przez najemców pomieszczenie. Sprawdź, czy za zabudowę nie znajdują się resztki jedzenia, czy można doczyścić piekarnik i płytę, czy zawiasy szafek nie wymagają regulacji, odmaluj pomieszczenie i w razie potrzeby wymienić uszkodzone sprzęty, aby nie musieć później wydawać pieniędzy na serwis.

Nowy materac

Materac do spania to rzecz, którą na pewno warto wymienić po najemcach. Prawdopodobnie jest już zużyty, poplamiony i po prostu niehigieniczny. Nowy materac to niewielki koszt, który warto ponieść na etapie przygotowania mieszkania do wynajmu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie