Co możesz wynegocjować u dewelopera? 5 rzeczy, o które warto powalczyć

Krzysztof Jagielski
20.02.2017

Rynek pierwotny w naszym kraju ma się całkiem nieźle. Deweloperzy nie narzekają na brak klientów, dlatego nie są zbyt skorzy do negocjowania cen swoich mieszkań. Nie oznacza to wcale, że trzeba z góry zgadzać się na postawione warunki. Pole do negocjacji jest ZAWSZE. W końcu chodzi o rzecz wartą często kilkaset tysięcy złotych. Co możesz wynegocjować u dewelopera? Oto 5 najlepszych rzeczy, o które zdecydowanie opłaca się powalczyć.

  1. Rabat gotówkowy – jest to podstawowa rzecz, o którą warto powalczyć. Każdy deweloper wycenia swoje mieszkania tak, aby mieć możliwość negocjowania z klientami. Cenę mieszkania praktycznie zawsze można zbić o minimum 5%. Więcej wywalczą osoby, które mają mocne argumenty – np. płacą gotówką lub zgadzają się zapłacić za mieszkanie jeszcze zanim ruszyły prace budowlane (jest to jednak bardzo ryzykowne). W takiej sytuacji cena może spaść nawet o 10%. Atrakcyjne obniżki dotyczą także najmniej atrakcyjnych mieszkań (np. parterze lub od północnej strony).
  2. Komórka lokatorska – jest bardzo przydatna, ponieważ można w niej trzymać np. rowery czy urządzić sobie mini warsztat. Deweloperzy wiedzą, że klienci chcą mieć takie komórki, dlatego bezceremonialnie każą za nie dodatkowo płacić – nawet kilkanaście tysięcy złotych za 3-4 m2! Komórka stanowi więc łakomy kąsek i naprawdę można ją wywalczyć w toku negocjacji.
  3. Miejsce postojowe w garażu – wiele nowych bloków posiada podziemne garaże, na które chrapkę mają wszyscy lokatorzy. Jest to więc towar deficytowy, zwłaszcza w czasach, gdy większość rodzin ma po 2-3 samochody. Wywalczenie miejsca postojowego w garażu będzie więc trudnym zadaniem, choć nie niemożliwym. Sprawdź, czy wszystkie miejsca zostały już wykupione. Jeśli nie, a deweloperowi zostało tylko kilka mieszkań, masz dużą szansę na taki atrakcyjny bonus.
  4. Podwyższony stan deweloperski – mieszkanie w stanie deweloperskim wymaga bardzo kosztownych prac wykończeniowych. W takiej sytuacji warto negocjować z deweloperem doprowadzenie lokalu do nieco lepszego stanu. W ramach tzw. podwyższonego stanu deweloperskiego spotyka się gładzie, drzwi wewnętrzne, parapety, nawet terakotę. Zakres prac tak naprawdę zależy od skuteczności negocjacji. Deweloper ma znacznie lepsze ceny materiałów budowlanych i robocizny, dlatego wykończenie będzie go kosztować mniej – chcąc sprzedać lokal może więc zgodzić się na taki bonus.
  5. Kuchnia – są deweloperzy, którzy w formie zachęty oferują wykończenie kuchni wraz z projektem. Warto z takiej okazji skorzystać, ponieważ meble kuchenne i wyposażenie stanowią ogromną część budżetu wykończeniowego. Jeśli deweloper sam o tym nie wspomina, należy go o to zapytać. W ten sposób można zyskać nawet 20-30 tysięcy złotych, a to jest już trochę grosza.

Każda osoba zainteresowana zakupem mieszkania ma prawo, a wręcz powinna negocjować cenę mieszkania. Czasami zamiast upierać się przy obniżce rzędu kilkuset złotych za metr, lepiej jest wywalczyć atrakcyjne bonusy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie