Co koniecznie trzeba sprawdzić przed zakupem mieszkania na poddaszu?

Piotr Kowalczyk
26.09.2019

Mieszkania na poddaszu cieszą się coraz większą popularnością na rynku wtórnym i pierwotnym. Nie można im odmówić specyficznego klimatu, który przemawia do wyobraźni wielu nabywców. Z drugiej jednak strony taki zakup może nieść ze sobą spore ryzyko, ponieważ lokale na poddaszu charakteryzują się kilkoma istotnymi wadami. Aby nie wpakować się w poważne problemy należy dochować szczególnej staranności przy oględzinach mieszkania. Na co trzeba zwrócić baczną uwagę?

Izolacja dachu

To absolutnie najważniejsza kwestia. Jeśli mówimy o lokalu z rynku wtórnego, należy domagać się od właściciela dokumentów poświadczających prawidłowość wykonania izolacji dachu. Jeśli ich nie posiada, to dobrym pomysłem będzie poproszenie go o okazanie ostatnich rachunków za ogrzewanie. Gdy okaże się, że są nieprzyzwoicie wysokie, wszystko będzie już jasne.

Niestety, mieszkania na poddaszu bardzo często są aranżowane jak najniższym kosztem, a dobrym sposobem na oszczędności jest właśnie zrezygnowani z izolacji dachu lub ułożenie zbyt cienkiej warstwy wełny.

Jakość okien dachowych

Jeśli są bardzo stare, to na pewno będą źródłem problemów. Leciwe okna dachowe, zwłaszcza wykonane z drewna, mogą nie tylko przeciekać, ale też generować duże straty energii cieplnej. Warto zwrócić uwagę na to, jaki pakiet szybowy został zastosowany w oknach – jeśli jest to tylko jedna szyba, to na 100% w tym miejscu zimą zbiera się wilgoć i dochodzi do przemarzania.

Szczelność dachu i kominów

Tutaj wypowiedzieć musi się już fachowiec – najlepiej zawodowy dekarz oraz mistrz kominiarski. Nawet drobna nieszczelność dachu, a także niefachowe wykonanie izolacji komina, będą powodować powstawanie  zacieków na suficie w mieszkaniu i zamakanie warstwy izolacyjnej. Z czasem wynikną z tego poważne problemy, włącznie z zagrzybieniem lokalu. Jeśli więc właściciel nie ma dokumentów poświadczających niedawne wykonanie remontu dachu, to lepiej we własnym zakresie zlecić ekspertyzę stanu pokrycia.

Izolacja stropu

Element, na który rzadko zwraca się uwagę. Tymczasem brak izolacji stropu, czyli podłogi mieszkania na poddaszu, może powodować sąsiedzkie konflikty. Hałas z poddasza jest szczególnie donośny (z uwagi na drewnianą konstrukcję), co niekoniecznie spodoba się sąsiadom z niższej kondygnacji. Dlatego warto to sprawdzić i ewentualnie na tej podstawie wynegocjować lepszą cenę.

Artykuł powstał przy współpracy z https://www.jio.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.