Ciepły montaż okien – dlaczego warto inwestować?

Remigisz Szulc
29.07.2022

Najwięcej mostków termicznych, czyli miejsc, przez które „ucieka” ciepło, tworzy się w okolicach okien i drzwi. Nawet najlepsza stolarka nie pomoże, jeśli jej montaż nie będzie przeprowadzony z zachowaniem określonych zasad. Dowiedz się, czym jest ciepły montaż okien i dlaczego warto zdecydować się na taką usługę.

Ciepły montaż okien – na czym polega?

Montaż okien może się wydawać prostą sprawą, ale w rzeczywistości jest dość skomplikowany. Bardzo ważny jest sposób, w jaki zostanie przeprowadzony. Tzw. ciepły montaż okien to procedura wykorzystująca aż trzy warstwy izolacji:

  • pianę poliuretanową (PUR), która ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne,
  • paroprzepuszczalną rozprężną folię lub taśmę (stosowaną od zewnątrz),
  • taśmę lub folię paroszczelną (od wewnątrz).

Z tego powodu ciepły montaż okien bywa nazywany również montażem warstwowym. Takie zestawienie materiałów izolacyjnych pomaga uzyskać optymalne rezultaty. Folia lub taśma paroszczelna zapobiega wnikaniu wilgoci z wnętrz do zasadniczej warstwy izolacji. Jednocześnie folia lub taśma paroprzepuszczalna pozwala na odprowadzanie jej nadmiaru. Jest to bardzo istotne, ponieważ piana PUR zachowuje pełną skuteczność w zakresie termoizolacji tylko wtedy, gdy jest sucha.

Ciepły montaż okien – dlaczego warto?

Zastosowanie ciepłego montażu zapewnia bardzo szczelne połączenie okien z murem, a tym samym zwiększenie wydajności energetycznej budynku. Jest to jedyny sposób na upewnienie się, że wokół okien nie powstaną mostki termiczne. Ponadto tylko ciepły montaż okien pozwala wykorzystać do maksimum ich parametry. Nawet najlepsze okno nie sprawdzi się należycie, jeśli nie będzie szczelnie połączone z murem. Przy montażu energooszczędnych okien (a takie są wszystkie obecnie sprzedawane modele) zastosowanie techniki warstwowej jest wręcz konieczne. Tak naprawdę ciepły montaż to współcześnie po prostu standardowa, rekomendowana technika przy osadzaniu okien w otworach w murze stosowana przez dobrych wykonawców. Warto więc stawiać na sprawdzone, doświadczone ekipy monterów. Najlepszą cenę ciepłego montażu okien można uzyskać, wybierając kompleksową usługę (okna + montaż) u producenta lub renomowanego dystrybutora stolarki.

Czy warto montować „ciepłe parapety”?

Ciepły montaż okien wiąże się również z instalacją tzw. ciepłych parapetów. Chodzi tu o takie umocowanie tych elementów, aby wyeliminować możliwość powstawania mostków termicznych. Montaż ciepłego parapetu przeprowadza się jeszcze przed osadzeniem okna i zamontowaniem taśmy do ciepłego montażu okien. Polega on na idealnym dopasowaniu parapetu do ościeżnicy. 

Czy warto montować ciepłe parapety? Jest to rekomendowana technika montażu, która pomaga zapewnić pełną szczelność przy połączeniu okna z murem. Renomowani wykonawcy zazwyczaj wykonują tego typu usługę standardowo, obok ciepłego montażu okien.

Podsumowując – w ciepły montaż okien warto inwestować zawsze wtedy, gdy montujesz wysokiej jakości stolarkę i zależy Ci na wydajności energetycznej budynku. Jest to rekomendowana technika montażu coraz częściej traktowana jako standard, a nie dodatkowa usługa.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie