Zdecydowana większość budowanych domów w Polsce posiada garaż znajdujący się w bryle budynku. To ogromna wygoda dla mieszkańców, ale także wyzwanie, ponieważ garaż jest potencjalnym źródłem strat ciepła z budynku. Jak ograniczyć ten efekt? Co zrobić, aby garaż był ciepły i nie generował zbyt wysokich kosztów ogrzewania? Poznaj 5 najważniejszych zasad.
- Wybór właściwej bramy – brama garażowa powinna być bezwzględnie ocieplona, czyli posiadać warstwę izolacyjną zatrzymującą ciepło w pomieszczeniu. Na rynku są bardzo różne bramy, a ich cena praktycznie zawsze ma odbicie w jakości i grubości zastosowanej izolacji. Nie należy na tym oszczędzać, ponieważ tania brama nie tylko będzie powodować duże straty ciepła, ale także w przyszłości będzie źródłem problemów eksploatacyjnych.
- Jedna duża czy dwie małe? - to klasyczny dylemat, przed którym stanie każdy inwestor budujący dom z garażem dwustanowiskowym. Z punktu widzenia strat ciepła lepszym wyborem będą dwie osobne bramy. Dlaczego? Ponieważ wyjeżdżając z garażu jednym samochodem wystarczy otworzyć tylko jedną bramę, dzięki czemu penetracja zimnego powietrza nie jest tak dokuczliwa. Z drugiej jednak strony takie rozwiązanie wyraźnie podnosi koszty inwestycji.
- Prawidłowe osadzenie bramy – newralgicznym miejscem „ucieczki” ciepła jest styk bramy z nadprożem. Nawet najlepsza brama nic nie da, jeśli montująca ją firma nie przyłoży się do wykonania izolacji. Należy to bardzo dokładnie skontrolować, najlepiej przy użyciu kamery termowizyjnej, która pokaże obszary największych strat ciepła. Dlatego równie ważne, jak wybór bramy, jest zaufanie dobrej firmie monterskiej.
- Inwestycja w automat – automatyczne sterowanie bramą jest nie tylko wygodne, ale pozwala także istotnie ograniczyć straty ciepła. Właściciel nie musi bowiem otwierać bramy, następnie wsiadać do samochodu, wyjechać autem, znowu wysiąść i dopiero zamknąć bramę. Czas, przez który brama pozostaje otwarta (a tym samym z garażu ucieka ciepłe powietrze), jest więc znacznie krótszy. Warto zainwestować w szybki automat i nie wybierać urządzenia na chybił-trafił.
- Ogrzewanie garażu – to zagadnienie budzi sporo kontrowersji, ponieważ niektórzy nie widzą sensu w tym, aby ogrzewać garaż. Mimo wszystko jednak warto przynajmniej rozważyć możliwość umieszczenia w garażu choćby jednego grzejnika. Zagwarantuje to, że temperatura nigdy nie spadnie poniżej 0, co będzie miało bardzo korzystny wpływ na przylegające do garażu pomieszczenia.
Komfort korzystania z ogrzewanego garażu jest bardzo wysoki, a jeśli inwestor zastosuje się do podanych przez nas rad, to nie narazi się na zbyt duże koszty ogrzewania tego pomieszczenia.