Cień na tarasie

Mariusz Siwko
27.03.2020

Kiedy budujemy taras wyobrażamy sobie oazę spokoju, wspaniale miejsce, w którym będziemy się wygrzewać w letnich miesiącach i cieszyć przyjazną aurą. Jednak rzeczywistość często okazuje się inna i nasze wymarzone ustronie okazuje się latem kompletnie nie do użytku. Jest zbyt gorąco, płytki są tak nagrzane, że nie da się po nich chodzić. Na szczęście istnieją sposoby na ochronę przed słońcem.

Jednym ze sposobów na ochronę przed słońcem jest budowa stałego zadaszenia. Jest to dobre rozwiązanie – zadaszenie dodatkowo chroni nas przed deszczem oraz jest odporne na wiatr. Minusem jest z pewnością koszt budowy oraz to, że stałe zadaszenie mniej lub bardziej blokuje dostęp światła słonecznego do pomieszczeń. Dosyć mocno ingeruje też w bryłę budynku, zmieniając całkowicie jego wygląd. Warto już więc pomyśleć o budowie już na etapie projektu domu.

Innym sposobem jest wykorzystanie roślin. Możemy otoczyć taras niskimi drzewami lub krzewami dającymi cień. Świetnie sprawdzą się też pergole z pnącymi roślinami. Jednak, żeby uzyskać upragnioną ochronę, trzeba poczekać kilka lub nawet kilkanaście lat, tak żeby rośliny odpowiednio się rozrosły.

Bardzo popularnym sposobem na uzyskaniu cienia na tarasie jest kupno parasola. To z pewnością najtańsze i najmniej pracochłonne rozwiązanie, jednak nie jest pozbawione wad. Przede wszystkim sprawdzi się tylko na naprawdę małych tarasach, a i tak zapewne ochroni go tylko częściowo. Jest też mało odporny na wiatr i deszcz, a mechanizmy składania szczególnie w tych tańszych egzemplarzach – bywają zawodne.

Ostatnim rozwiązaniem problemu nadmiernego nasłonecznienia, który chcemy zaproponować, jest kupno markizy. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż budowa stałego zadaszenia, nie ingerujemy też w dużym stopniu w bryłę budynku. Zarówno kolor stelaża jak i samego materiału możemy dopasować do naszego gustu i stylu domu. Markiza daje nam też ochronę przed niewielkim deszczem, jednak w przypadku ulewy czy dużego wiatru musimy ją zwinąć.

Tekst przygotowany przy współpracy z firmą FABROL.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie