Ciekawe zastosowania dla płyt betonowych, które warto wykorzystać w swoim ogrodzie

Remigisz Szulc
30.03.2021

Płyty betonowe to nie tylko elementy do budowy dróg dojazdowych, ścieżek wokół domu czy też sposób na estetyczne odgrodzenie rabat. Wybierając te w kształcie litery „L” można tworzyć murki oporowe, które dają wiele możliwości aranżacyjnych. Warto poznać ciekawe zastosowania dla płyt betonowych , które warto wykorzystać w swoim ogrodzie. Dzięki nim możliwe jest połączenie natury z industrialnym charakterem przestrzeni.

Po pierwsze: zabezpieczenie zielonych skarp

Nadmiar ziemi pozostałej po wykopach można wywieźć lub wykorzystać. Oczywiście jeśli chce się ją użyć w ogrodzie musi zostać dokładnie oczyszczona. Można utworzyć z niej skarpy, które będą nieco zasłaniać widok, a jednocześnie będą mogły być obsiane roślinnością. Oczywiście takie elementy zielonej architektury muszą zostać zabezpieczone przed erozją. Aby skarpa się nie zapadała wystarczy zabezpieczyć ją betonowymi elkami. Mogą one stanowić również podstawę dla ogrodzenia. W tym przypadku będzie ono usytuowane wyżej od zabudowań, co sprawdzi się zarówno w przypadku domów prywatnych, jak i firm. Takie zielone skarpy można obsiać nie tylko trawką ale również posadzić na nich kwiaty czy rośliny o głębszym systemie korzeniowym, jak małe drzewka i krzewy.

Po drugie: wykorzystaj betonowe elki i stwórz z nich długie donice 

Wiele osób ma pewien problem z utrzymaniem roślinności, a mianowicie jest to szczególne zainteresowanie nimi zwierząt domowych, aby uniknąć znaczenia drzewek, warto posadzić je wyżej. Jednak w tym celu wcale nie trzeba budować ogrodu o zróżnicowanym terenie ze skarpami, a można zdecydować się na betonowe donice, ale stworzone z elementów prefabrykowanych, takich jak betonowe elki. Jak wiadomo sprawdzą się one do budowy warstw roślinnych odzielonych betonowymi stopniami, ale ze względu na ich specyficzną budowę z łatwością stworzy się z nich długie betonowe donice. Odpowiednie posadowienie gwarantuje ich stabilność, niezależnie od silnych wiatrów. Wystarczy wypełnić je ziemią i dowolnymi sadzonkami. Sprawdzą się zarówno popularne tuje, jak i cyprysiki. W ten sposób można posadzić także pięknie pachnącą i kwitnącą lawendę. Z elek można stworzyć nie tylko bardzo długie donice, ale również niewielkie, które można posadowić po obydwu stronach wejścia do domu.

Płyty ażurowe do ścieżek na trawniku – stworzą jednolitą strukturę

Oczywiście nie tylko elki będą funkcjonalne w ogrodzie, bo warto sięgnąć także po ażurowe płyty betonowe. Ze względu na specyficzną budowę z niewielkimi otworami będą współgrać z otaczającą roślinnością i tworzyć utwardzone ścieżki w ogrodzie. We wspomnianych otworach można wysypać nasiona traw. Dzięki temu stworzy się jednolity zielony dywan, gdzieniegdzie przeplatany betonową mozaiką. Takie ścieżki mogą prowadzić do znajdującej się na środku ogrodu drewnianej altany. Oczywiście płyty ażurowe można wypełnić także drobnym kruszywem, np. kamieniami dekoracyjnymi, albo postawić na wysianie roślin, które nie potrzebują wiele miejsca do wzrostu, np. kwiatów takich jak bratki, niekoniecznie na całej ich szerokości, ale np. na obwódkach płyt betonowych.

Płyty betonowe dekoracyjne, a także kostki betonowe, które służą również jako oświetlenie

Warto podkreślić, że płyty betonowe występują również w formie dekoracyjnej. Oczywiście mogą mieć wszelakie wykończenie, np. imitować strukturę drewna. Oczywiście takie dekoracyjne płyty sprawdzą się nie tylko do wykończenia ścieżek ogrodowych czy podjazdu pod garaż, ale również tarasu, zwłaszcza jeśli planuje się aranżację rustykalną, choć w nowoczesnej – industrialnej takie rozwiązanie także będzie się prezentowało nietuzinkowo. Beton może mieć również formę kostek i to nie byle jakich, a takich, które mają wbudowane oświetlenie LED. Kostki świecące w ciemności są jednocześnie odporne na ściskanie, uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Mogą stanowić dodatkowe, dekoracyjne oświetlenie ogrodu obok lampek solarnych, które także można umieścić na betonowych podwyższeniach.

Płyty betonowe w ogrodzie mogą mieć szerokie zastosowanie i tworzyć nietuzinkowe aranżacje. Ze względu na wytrzymałość, ale również estetykę, warto rozważyć ich wybór.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie