Chcesz zamieszać na starówce? Poznaj wady tego rozwiązania

Krzysztof Jagielski
19.03.2018

Mieszkanie na starówce, w zabytkowej, pięknie odrestaurowanej kamienicy. W teorii: marzenie. W praktyce? Gotowy przepis na wieczne problemy. Z pewnością taka lokalizacja nie jest dla każdego, ponieważ wiąże się z nią mnóstwo potencjalnych niedogodności, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę, szczególnie pod wpływem emocji. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania na starówce, poznaj największe wady tego rozwiązania.

Hałas

To największa niedogodność, z jaką zmagają się lokatorzy mieszkań w zabytkowych częściach miast. Musisz mieć świadomość, że taka lokalizacja nie ma nic wspólnego z sielankowym, spokojnym życiem. W sezonie letnim na parterze kamienicy z pewnością zaczną działać ogródki piwne i restauracyjne, w której mieszkańcy i turyści będą przesiadywać do późnej nocy. Będzie głośno – to pewne, jak amen w pacierzu!

Brud

Klienci restauracji i pubów zostawiają po sobie mnóstwo „pamiątek”, które trudno uznać za ozdoby. Gdy w poniedziałkowy poranek będziesz wychodzić z kamienicy do pracy, na pewno natkniesz się na hałdy śmieci, papierków i niewywiezionych worków. Będzie Cię to nieźle irytować.

Przykre zapachy

Nie łudź się: brama Twojej kamienicy prędzej czy później zamieni się w alternatywę dla miejskiego szaletu. Podpici goście pubów będą w niej załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne i palić papierosy. To strasznie denerwujące, ale takie są realia mieszkania na starówce.

Problemy z parkowaniem

Miejskie starówki są strefami płatnego parkowania. Nie ma wyjątków nawet dla mieszkańców. Jeśli więc zarządca kamienicy nie udostępni Ci prywatnego parkingu, to przygotuj się na spore wydatki. Poza tym nikt nie da Ci gwarancji, że po pracy znajdziesz wolne miejsce do parkowania. W weekendy będzie to wręcz graniczyć z cudem.

Imprezy dla mieszkańców

Starówki są naturalnymi przestrzeniami do organizacji różnych imprez miejskich, jak koncerty sylwestrowe, festyny czy rocznice. To w oczywisty sposób wiąże się z niedogodnościami dla lokatorów kamienic. Co gorsza, gdy do Twojej miejscowości przyjedzie jakiś VIP, to służby już na kilka dni wcześniej mogą odciąć tę część miasta, a to będzie oznaczać poważne problemy z dostaniem się do mieszkania.

Co otrzymujesz w zamian? Prestiż i „wszystko pod ręką”. Zastanów się jednak, czy jesteś gotów zapłacić za to swoim komfortem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie