Chcesz szybko zbudować dom? Postaw na tych 5 materiałów

Mariusz Siwko
13.06.2016

Proces budowy własnego domu jest czasochłonny, ale można go znacznie przyspieszyć. Na rynku materiałów budowlanych nie brakuje rozwiązań, których stosowanie pozwala skrócić czas budowy do zaledwie kilku miesięcy. Przede wszystkim chodzi o ograniczenie przestojów budowlanych spowodowanych procesami technologicznymi (schnięcie, wiązanie itp.). Oto 5 klasycznych materiałów, dzięki którym uda Ci się szybko zbudować wymarzony dom.

  1. Płyty GK – znakomicie zastępują tradycyjne tynki mineralne, a tym bardziej gipsowe. Mogą być także alternatywą dla murowanych ścianek działowych. Płytami GK wykańcza się wnętrze błyskawicznie, ponieważ jest to sucha zabudowa – nie wymaga schnięcia, jak ma to miejsce w przypadku tynków. Jeśli więc chcesz się jak najszybciej wprowadzić, postaw na wykończenie ścian płytami GK.
  2. Gotowe zaprawy – robią furorę na rynku materiałów budowlanych. Coraz mniej wykonawców wyobraża sobie ręczne urabianie zaprawy do klejenia płytek, a tym bardziej do wykonywania gładzi. Gotowe produkty przyspieszają prace i eliminują ryzyko przygotowania zaprawy złej jakości.
  3. Tynki barwione w masie – kiedyś elewację wykonywało się trójetapowo. Po nałożeniu kleju przychodził czas na tynk, który później trzeba było jeszcze pomalować. Dziś jest to zupełnie niepotrzebne. Każdy producent oferuje bogatą paletę tynków barwionych w masie – wybór kolorów jest olbrzymi, podobnie jak samych tynków. Mogą być silikonowe, silikatowe czy mineralne.
  4. Panele podłogowe – alternatywa dla parkietu i okładzin ceramicznych. Wyglądają gorzej, ale są tanie i bezproblemowe w ułożeniu. Wprawny wykonawca jest w stanie położyć nawet 100-150 m2 paneli w ciągu jednego dnia. Wybierz więc tę okładzinę, jeśli zależy Ci na szybkim wykończeniu domu. Parkiet, choć efektowny, jest pod tym względem bardziej czasochłonny.
  5. Ocieplenie poddasza pianką PUR – jest to mało popularne rozwiązanie ze względu na wysoką cenę usługi, jednak warto wziąć je pod uwagę, jeśli terminy gonią. Ekipa może w ciągu jednego dnia wykonać ocieplenie 150-200-metrowego poddasza. To wynik nieosiągalny w przypadku układania wełny mineralnej. W dodatku pianka PUR zapewnia znakomite wyniki w zakresie przewodzenia ciepła i pod tym względem także dystansuje wełnę mineralną.

Wybierając te materiały możesz skrócić czas budowy domu o dobrych kilkanaście tygodni, co jest świetnym wynikiem. Weź je pod uwagę, jeśli masz nóż na gardle i musisz jak najszybciej wprowadzić się do nowego budynku, ale wciąż zależy Ci na wysokiej jakości wykonawstwa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie