Centralny odkurzacz: warto czy nie?

Remigisz Szulc
07.12.2020

O centralnym odkurzaczu trzeba pomyśleć na etapie budowy domu lub generalnego remontu mieszkania. Wykonanie tej instalacji wymaga sporych prac murarskich (kucie bruzd w ścianach i posadzce), a także znalezienia odpowiedniego miejsca na sam odkurzacz. Koszt jest spory, natomiast korzyści z posiadania centralnego odkurzacza są dość dyskusyjne. Czy zatem warto w ogóle zaprzątać sobie tym głowę?

Zalety centralnego odkurzacza

Sama idea centralnego odkurzacza jest bardzo interesująca i przemawia do osób, które rozważają zastosowanie takiej instalacji we własnym domu. Kusi wizja braku konieczności noszenia ciężkiego odkurzacza, co jest szczególnie istotne w przypadku domów piętrowych. Odpada nam ciągłe potykanie się o kabel czy wyrywanie go z gniazdka, nie musimy również irytować się tym, że odkurzacz bezprzewodowy nagle rozładował się w samym środku sprzątania. Tutaj jedyne, co jest potrzebne, to rura, którą wpinamy w otwór w ścianie.

Najważniejszą zaletą centralnego odkurzacza jest więc wygoda. A co ze skutecznością? To już w dużej mierze zależy od klasy samego urządzenia. Bardzo mocny odkurzacz centralny nie powinien mieć problemu z generowaniem takiej siły ssącej, która pozwoli dokładnie odkurzyć nawet najbardziej oddalone od niego pomieszczenia.

Zaletą jest również oszczędność miejsca. Nie musimy przechowywać osobnego odkurzacza, a ten centralny spokojnie można umieścić np. w ogrzewanym garażu. A propos garażu – instalacja centralnego odkurzania świetnie sprawdza się do robienia porządków w pomieszczeniach gospodarczych czy do czyszczenia wnętrza samochodu.

Co z wadami?

Centralny odkurzacz na pewno nie jest rozwiązaniem, które można polecić każdemu. Nie sprawdzi się ono w domu osób przyzwyczajonych do używania np. odkurzacza pionowego czy oczekujących bardzo dużej siły ssącej. Samo noszenie rury i wpinanie jej w otwór w ścianie również może być na dłuższą metę irytujące. Nic dziwnego, że centralne odkurzacze nigdy nie stały się powszechne i nie zrobiły w naszym kraju dużej kariery.

W praktyce taniej i dużo wygodniej jest zainwestować w… robot sprzątający, czyli odkurzacz automatyczny, który sprząta sam, o dowolnej wyznaczonej porze (np. gdy jesteśmy w pracy) i nigdy się nie męczy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie