Cegła w mieszkaniu – dlaczego tak ją lubimy?

Remigisz Szulc
10.08.2021

Cegła jest jednym z najpopularniejszych elementów dekoracyjnych, po jakie sięgamy urządzając nasze domy, mieszkania czy biura. Obecnie taki efekt można osiągnąć z wykorzystaniem imitacji cegły, czyli specjalnych płytek gipsowych stylizowanych na tradycyjny budulec. Dlaczego tak chętnie stosujemy cegłę w naszej przestrzeni prywatnej? Co tak naprawdę decyduje o jej popularności, poza oczywistymi walorami estetycznymi? Najważniejsze powody omawiamy w naszym poradniku.

Pasuje do wielu stylów

Ceglana ściana, obudowa kominka czy wnęka w wiatrołapie jest na tyle uniwersalnym elementem dekoracyjnym, że śmiało można go wykorzystać w każdym wnętrzu, niezależnie od tego, jaki preferujemy styl.

Cegła pasuje zarówno do designu nowoczesnego, jak i loftowego, rustykalnego, wielkomiejskiego, wiejskiego, glamour, skandynawskiego czy hygge. Uniwersalność cegły jest imponująca, co najlepiej tłumaczy, dlaczego widujemy ją w mieszkaniach znajomych.

Ożywia wnętrze

Tak, cegła jest elementem dekoracyjnym, który od razu zmienia odbiór wnętrza. Wiele osób decyduje się umieścić ją na ścianie wtedy, gdy nie mają kompletnie pomysłu na wykończenie danego pomieszczenia, chcą uniknąć nudy czy efektu chłodu, a jednocześnie brakuje im środków na wynajęcie zawodowego designera wnętrz.

W takich sytuacjach cegła zawsze jest dobrym, a na pewno bezpiecznym wyborem. Wprowadzając ją do wnętrza natychmiast poprawimy estetykę mieszkania i zyskamy element, który będzie przykuwać uwagę naszych gości.

Można łatwo zmienić jej design

Wiele osób rezygnuje z cegły w mieszkaniu, ponieważ obawiają się, że za kilka lat może być ona bardzo problematyczne, gdy trzeba będzie przeprowadzić remont. W końcu skucie płytek imitujących cegłę nie jest takie proste i wymaga późniejszego wykonania gładzi. Pytanie tylko, czy aby na pewno chcąc zmiany w designie wnętrza trzeba się pozbywać cegły? Niekoniecznie.

Cegłę można przecież po prostu pomalować przy pomocy agregatu malarskiego i pistoletu. Zajmuje to kilka chwil, ale efekt jest spektakularny. Przykładowo: jeśli chcesz wprowadzić do wnętrza styl prowansalski, to cegłę można pomalować na biało. Czarna cegła perfekcyjnie pasuje do stylu glamour, natomiast brązowa czy kremowa do wnętrz loftowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.