Cegła na ścianie – tak czy nie?

Mateusz Nowak
07.04.2021

Ceglana ściana jest bardzo modnym i efektownym elementem wystroju wnętrza. Najczęściej stosuje się ją w salonie lub w kuchni. Dla wielu osób samodzielnie urządzających prywatną przestrzeń jest to wręcz obowiązkowy detal, co jednak nie zawsze przynosi dobre efekty. Zanim zdecydujesz się na umieszczenie cegły na ścianie, to dokładnie się nad tym zastanów, zaczynając od lektury naszego poradnika. Podajemy w nim najważniejsze zalety i wady tego rozwiązania.

Dlaczego warto umieścić cegłę na ścianie?

Przede wszystkim dlatego, że jest to niezwykle efektowny element dekoracyjny. Ceglana ściana z miejsca staje się najważniejszym detalem wystroju pomieszczenia, w praktyce determinując jego styl i oddziałując na odbiór całego mieszkania lub domu. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby od ręki odmienić wystrój prywatnej przestrzeni, nie wydając przy tym kroci, to cegła na ścianie może być bardzo dobrym pomysłem.

Najważniejsze zalety ceglanej ściany:

  • świetny wygląd,
  • idealnie pasuje do wnętrz urządzonych w stylu industrialnym, loftowym, ale i rustykalnym czy nowoczesnym (zależy od kolorystyki cegły),
  • pozwala szybko zamaskować nieestetyczną ścianę, na którą nie mamy innego pomysłu,
  • nie wymaga malowania i odświeżania (po zaimpregnowaniu).

Ceglana ściana ma też istotne wady

To, co uznajemy za zaletę cegły na ścianie może się też okazać bardzo poważną wadą. Chodzi o to, że jest to bardzo wyrazisty element wystroju. Ceglana ściana praktycznie zagarnia całą przestrzeń i trudno będzie odwrócić od niej uwagę gości. Może więc dojść do sytuacji, w której ten jeden element określi styl całego domu lub mieszkania, choć wcale nie taki był cel właścicieli. Ponadto trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że ceglana ściana ma bardzo specyficzny design, do którego wcale nie jest tak łatwo dopasować inne dodatki.

Najważniejsze wady ceglanej ściany:

  • wyrazistość (może to być wada dla osób, które nie chcą osiągnąć efektu industrialnego, loftowego lub rustykalnego),
  • wysoki koszt wykonania,
  • gdy ceglana ściana się znudzi, to trzeba się szykować na kłopotliwy i kosztowny remont,
  • nie tak łatwo dopasować do niej elementy dekoracyjne.

Raz jeszcze radzimy: dokładnie przemyśl pomysł wykonania ceglanej ściany w domu lub mieszkaniu. Nie wszystko, co prezentuje się efektownie w katalogu, sprawdzi się w rzeczywistych warunkach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.