Cechy szczególne nowoczesnych projektów domów

Remigisz Szulc
20.08.2019

Dla nikogo bez wątpienia nie będzie zaskoczeniem to, że w dzisiejszych czasach buduje się zupełnie inaczej niż kiedyś. Nie mamy już domów kilkupiętrowych - te są rzadkością wśród nowo powstających domów jednorodzinnych. Coraz częściej za to wybieramy domy parterowe lub parterowe z poddaszem użytkowym. Jakie są cechy szczególne owych nowoczesnych projektów domów?

Minimalizm na topie

Projektanci domów jednorodzinnych podkreślają, że w dzisiejszych czasach dużo uwagi poświęca się kwestii ekologii i energooszczędności. Ważne jest, aby domy nie generowały dużych kosztów związanych z eksploatacją. Dlatego architekci skłaniają się w kierunku prostoty.

Przejawia się ona w tym, że domy mają płaski dach, duże przeszklenia i prostą, choć może i dlatego intrygującą bryłę. Nie przypominają tradycyjnych domów, jakie budowano jeszcze 20-25 lat temu. Projekt można dobrać do indywidualnych preferencji, z zachowaniem podstawowych przesłanek właściwych dla stylu nowoczesnego.

Minimalizm to zjawisko, które na dobre zagościło w projektach domów mieszkalnych. Można zauważyć ten trend, kiedy zapoznamy się na przykład z projektami pracowni projektyzwizja.pl. Nowoczesne domy są proste, wręcz surowe. Prosta forma domu dobrze komponuje się z bielą i szarością oraz z wnętrzami utrzymanymi w stylu minimalistycznym, tworząc dzięki temu spójną całość.

Funkcjonalność na pierwszym planie

Oprócz tego, że proste domy nowoczesne wpisują się znakomicie w minimalistyczne trendy projektowe, to są one w pełni funkcjonalne. Płaski dach jest wybrany nieprzypadkowo. Dzięki niemu można maksymalnie wykorzystać przestrzeń mieszkalną, co mogłoby być ograniczone w przypadku dachów spadowych i występowania w domu skosów.

W nowoczesnych domach nacisk kładziony jest na nowoczesne rozwiązania. Instalowane są baterie słoneczne i panele fotowoltaiczne, a do tego duże przeszklenia, które powodują, że dom jest bardziej energooszczędny, a nawet pasywny.  Przekłada się to na późniejsze oszczędności na ogrzewaniu i zużyciu energii.

Artykuł partnera.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.