Cechy stylu prowansalskiego we wnętrzach

Mateusz Nowak
21.05.2024

Styl prowansalski, inspirowany sielskim krajobrazem południowej Francji, to jeden z najbardziej charakterystycznych kierunków aranżacji wnętrz. Ma wielu zwolenników, choć nie każdemu przypadnie do gustu. To świetna propozycja dla osób preferujących romantyczne wnętrza, z nutką naturalności i lekkości. Główne cechy stylu prowansalskiego omawiamy w naszym poradniku.

Pastelowe kolory

We wnętrzach urządzonych w stylu prowansalskim dominują jasne, pastelowe kolory, takie jak biel, beż, lawenda, błękit, żółć słonecznikowa oraz delikatna zieleń.

Naturalne materiały

Dobierając materiały do wnętrza, które ma być zaaranżowane zgodnie z cechami stylu prowansalskiego, stawiaj na naturalne elementy, takiej jak drewniane meble, kamienna podłoga, ale też ceramika, wiklina oraz tkaniny (len, bawełna czy juta).

Rustykalne meble

Meble w stylu prowansalskim najczęściej są wykonane z drewna, z wyraźnie zaznaczoną strukturą tego materiału, zwykle celowo postarzane. Mile widziane są również różnego rodzaju zdobienia, jak dokręcane nogi czy elementy w stylu vintage.

Tekstylia

Charakterystyczne dla stylu prowansalskiego są lekkie tkaniny, które mogą być reprezentowane w formie zasłon, obrusów czy zdobnych poszewek na poduszki.

Elementy dekoracyjne

Dekoracje w stylu prowansalskim to przede wszystkim ceramika (naczynia, wazony), kwiaty w wazonach (szczególnie lawenda), kosze wiklinowe, świeczniki, ramki na zdjęcia z postarzanego drewna czy metalu.

Ważną częścią stylu prowansalskiego są motywy roślinne i zwierzęce, sceny wiejskie na przykład na obrazach czy ceramice oraz kwiatowe wzory na tkaninach.

Pamiętajmy przy tym, że styl prowansalski cechuje się prostotą i funkcjonalnością. Wnętrze powinno być przede wszystkim przytulne i nie sprawiać wrażenia zagraconego.

Dużo naturalnego światła

Wnętrza w stylu prowansalskim są przestronne i pełne światła. Ważne jest, aby nie przysłaniać okien ciężkimi kotarami – zamiast nich stosujemy transparentne firanki, które pozwolą wpuścić do pomieszczenia promienie słoneczne. Dzięki temu wnętrze optycznie wydaje się większe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie