Gdy zapada decyzja o budowie własnego domu, zwykle jednym z pierwszych etapów jest poszukiwanie odpowiedniego projektu architektonicznego. Oferta gotowych projektów jest ogromna, stąd raczej nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem takiego, który z jednej strony spełnia oczekiwania względem funkcjonalności, a z drugiej pozwoli wybudować dom w założonym budżecie. Szczególnie duży popyt jest na tzw. budżetowe projekty domów, czyli takie, które teoretycznie gwarantują dość niski koszt budowy. Czym powinien się charakteryzować taki projekt?
Prosta konstrukcja dachu
To podstawa, ponieważ dach jest jednym z najdroższych elementów konstrukcji domu. Warto więc wybrać projekt z dachem dwuspadzistym, ewentualnie płaskim, o ile taką możliwość dopuszcza miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (nie wszystkie gminy zezwalają na budowę domu z dachem płaskim).
Typowe wymiary okien
Kolejna ważna kwestia, na którą niedoświadczeni inwestorzy rzadko zwracają uwagę. Pewnie, że duże przeszklenia prezentują się bardzo efektownie i zapewniają sporo naturalnego światła, ale jeśli priorytetem są niskie koszty budowy domu, lepiej z tego zrezygnować. Warto chociażby przedłożyć kilka wstępnie wybranych projektów w firmach specjalizujących się w sprzedaży stolarki okiennej i zapytać, która koncepcja architektoniczna wypada najkorzystniej cenowo.
Jedna kondygnacja
Dodatkowa kondygnacja to zawsze zwielokrotnienie kosztów budowy domu – nawet jeśli mówimy tylko o poddaszu użytkowym. Trzeba przecież zainwestować w drugą łazienkę, kolejne materiały wykończeniowe, dalsze dziesiątki metrów instalacji etc. Jeśli inwestorzy nie upierają się przy domu dwukondygnacyjnym, zdecydowanie warto postawić na projekt parterowy.
Brak garażu
Dla wielu obowiązkowy element przyszłego domu, ale trzeba pamiętać o wysokich kosztach budowy garażu. Chodzi nie tylko o dodatkowe materiały ścienne i izolacyjne, ale także wykończenie posadzki, poprowadzenie instalacji, zakup bramy garażowej z napędem itd. To wszystko znacząco podnosi koszty budowy. Warto zatem przynajmniej rozważyć rezygnację z garażu na rzecz chociażby wiaty.
Otwarta przestrzeń
Na szczęście projekty domów przewidujące otwarty układ części dziennej są dziś na topie. Takie rozwiązanie również przyczynia się do obniżenia kosztów budowy. Można zrezygnować ze sporej ilości materiałów ściennych, zaoszczędzimy też na drzwiach wewnętrznych czy instalacjach grzewczych.