Budżetowa umywalka, tania bateria i wątpliwej klasy farba na ścianach. Tego nie wybaczy ci łazienka

Remigisz Szulc
28.10.2015

Nawet jeśli nie dysponujesz satysfakcjonującym budżetem na modernizację swojej łazienki, inwestycja w wyposażenie drugiej kategorii to raczej kiepski pomysł. Byłoby lepiej, gdybyś temat remontu odłożył na później. Chyba aż tak bardzo ci się nie spieszy, prawda?

Jeśli to konieczne, remont łazienki odłóż w czasie

Na generalny remont łazienki powinieneś zarezerwować przynajmniej kilka tys. złotych. Cięcie kosztów na wyposażeniu zemści się na tobie szybciej niż myślisz. Tania farba i wątpliwej jakości bateria umywalkowa to dopiero początek kłopotów.

Oszczędności na wyposażeniu łazienki są tylko pozorne

Problem 1: Myślisz, że najtańsze akcesoria łazienkowe to dobry wybór

Do produkcji budżetowych akcesoriów łazienkowych wykorzystuje się materiały drugiej kategorii. Zapomnij o stali nierdzewnej lub zwykłej stali, która na etapie obróbki została pokryta warstwą cynku. Jeśli na mydelnicę lub wieszak na ręczniki wydałeś 20-30 złotych, bądź pewien, że korozja to tylko kwestia czasu.

Co mogę zrobić?

Wybieraj spośród produktów wiodących producentów, a w tym m.in. Sanco Design, Salle More, Stella lub Omnires. Upewnij się, że akcesoria, po które sięgasz mają wydłużony okres gwarancji i są niewrażliwe na długotrwałą ekspozycję na wodę i wilgoć.

Problem 2: Zwykła bateria umywalkowa chyba wystarczy, prawda?

Nie, nie wystarczy. Oczywiście, to jaką baterię kupisz zależy od ciebie, ale nie licz, że decydując się na model z najniższego segmentu będziesz mógł liczyć na ponadprzeciętną trwałość na lata; o kulturze pracy takiej baterii też zapomnij.

Co mogę zrobić?

Przygotuj się na wydatek rzędu 200 złotych. Przy tym budżecie możesz spodziewać się, że bateria będzie wyposażona w głowicę ceramiczną, perlator i mieszacz. W perspektywie długoterminowej twój portfel na pewno poczuje ulgę.

Problem 3: Zaoszczędzę na farbach

Kolor to nie wszystko. Zwykła farba, którą pomalowałeś przedpokój nie wystarczy. Nie chcesz chyba ryzykować rozwoju grzybów pleśniowych na ścianach, prawda? Wysoka temperatura (np. podczas kąpieli) w połączeniu z wilgotnym powietrzem to idealne warunki dla rozwoju mikroorganizmów.

Co mogę zrobić?

Kup farbę lateksową do łazienki. Ta charakteryzuje się optymalną paroprzepuszczalnością i doskonale znosi długotrwałą ekspozycję na wilgoć. Jest przy tył łatwa w czyszczeniu, a jeśli nie wykorzystasz jej całej, możesz odświeżyć nią także kuchnię.

Problem 4: Różnice między umywalkami są tylko pozorne

Nie wmawiaj sobie, że budżetowa umywalka to dokładnie ta, której potrzebujesz. Te najtańsze produkuje się z tworzyw sztucznych, a te charakteryzują się przeciętną odpornością na uszkodzenia mechaniczne i chemię czyszczącą.

Co mogę zrobić?

Ceramika to dobry wybór. Nie jest najtańsza, ale też nie zapłacisz za nią tyle, ile za naturalny granit lub marmur, więc bez obaw o koszty. Umywalka z ceramiki dobrze znosi upływ czasu i jest w zasadzie niewrażliwa na działanie brudu i kamienia.

Powinieneś przeczytać także

-

Publikacja: materiały prasowe redakcji.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie