Budowa domu własnymi siłami: jak się do tego przygotować?

Krzysztof Jagielski
02.02.2021

Masz podstawowe umiejętności w zakresie majsterkowania, nie boisz się ciężkiej pracy fizycznej, a do tego dysponujesz sporą ilością wolnego czasu? To dobry punkt wyjścia do rozpoczęcia budowy domu własnymi siłami. Na taki krok decyduje się coraz więcej osób. Jeśli podobny pomysł od dłuższego czasu chodzi Ci po głowie, to najpierw sprawdź, jak się przygotować do jego realizacji.

Załatw wszystkie formalności

Warto od tego zacząć, aby później móc już skupić się tylko na budowie. Nie ma nic gorszego, niż konieczność przerwania prac z powodu np. braku możliwości przyłączenia budynku do wodociągu czy sieci energetycznej. Załatwienie wszystkich formalności może zająć nawet pół roku, dlatego najlepiej zaplanuj to sobie na okres zimowy.

Wybierz odpowiedni projekt

To bardzo ważne, ponieważ od stopnia skomplikowania projektu zależy, jak często będziesz musiał korzystać z pomocy fachowców. Najlepiej postaw na prosty dom o stosunkowo niewielkiej powierzchni użytkowej, z dachem dwuspadzistym lub płaskim, bez wylewanego stropu (czyli parterowy). Jego budowa będzie nie tylko dużo prostsza, ale też tańsza.

Ułóż plan budowy

Dobrze się zastanów, które prace możesz wykonać w 100% sam i uwzględnij to w planie budowy. Dzięki temu będziesz w stanie przewidzieć horyzont czasowy na realizację poszczególnych etapów. W planie koniecznie uwzględnij czas na odpoczynek i obowiązki rodzinne, aby zbyt szybko się nie wypalić i nie stracić zapału do dalszego prowadzenia robót (co niestety może się zdarzyć – budowa domu jest dużym wyzwaniem, również psychicznym).

Popytaj, kto może Ci pomóc

Trudno sobie wyobrazić, abyś był w stanie zbudować dom całkowicie samodzielnie. Są po prostu takie prace, do których wykonania potrzebna jest czyjaś pomoc – chociażby w przytrzymaniu poszczególnych elementów czy obsłudze narzędzi. Dlatego już na samym początku rozejrzyj się za osobami, które chętnie pomogą Ci zrealizować ten projekt, nie żądając za to zapłaty. Mogą to być członkowie Twojej rodziny, ale też przyjaciele.

Idealnie byłoby też pozyskać osoby mające doświadczenie w budowlance oraz dysponujące specjalistycznymi urządzeniami, np. do betoniarką, windą dekarską czy urządzeniami hydraulicznymi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.