Budowa domu systemem gospodarczym: dlaczego warto postawić na jedną ekipę?

Antoni Kwapisz
12.02.2021

Coraz mniej Polaków decyduje się na model budowy domu, który nazywamy gospodarczym. Polega on na osobistym doglądaniu wszystkich prac oraz zatrudnianiu ekip wykonawczych. Jest to bez wątpienia bardzo czasochłonne i stresujące, ale z drugiej strony pozwala zminimalizować ryzyko poważnych błędów oraz sporo zaoszczędzić. Decydując się na takie rozwiązanie warto poszukać jednej ekipy, która zajmie się wszystkimi etapami budowy. Dlaczego? Sprawdź te argumenty.

Oszczędność czasu

Współpraca z jedną ekipą zwalnia inwestora z konieczności szukania poszczególnych wykonawców do realizacji różnych prac. Nie musimy osobno negocjować z murarzami, cieślami, dekarzami, hydraulikami czy kafelkarzami. Pozwala to zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu, który można wykorzystać np. na szukanie materiałów budowlanych w promocyjnych cenach.

Możliwość wynegocjowania lepszej ceny

Kompleksowa budowa domu jest korzystna również dla samego wykonawcy, któremu m.in. odpada koszt pozyskania klienta, transportu sprzętu czy ludzi. Dzięki temu tworzy się szerokie pole do negocjacji cenowych. W praktyce nawiązanie współpracy z jedną ekipą okazuje się być tańsze, niż osobne zatrudnianie różnych wykonawców do poszczególnych etapów prac.

Szansa na „dotarcie się” z wykonawcą

Nie ma się co oszukiwać: budowa domu systemem gospodarczym zawsze generuje konfliktowe sytuacje. Jednak zgodnie z powiedzeniem, że dobrze jest znać swojego „wroga”, układ, w którym współpracujemy z tylko jedną ekipą oszczędza inwestorowi sporo nerwów. Obie strony w końcu nauczą się, jak ze sobą rozmawiać, jak wyrażać swoje oczekiwania, co z czasem ograniczy liczbę „wpadek”.

Skrócenie czasu budowy

Jeden wykonawca z pewnością będzie dążyć do tego, aby możliwie jak najszybciej zakończyć prace, otrzymać zapłatę i przenieść się na kolejny plac budowy. Żadna ekipa nie może sobie przecież pozwolić na to, aby spędzić w jednym miejscu np. pół roku i tracić możliwość przyjęcia kolejnych zleceń. Jeśli więc chcesz, aby prace postępowały sprawnie, bez niepotrzebnych przerw, to nawiązanie współpracy z jednym wykonawcą jest zdecydowanie najkorzystniejszą opcją.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.