Budowa domu na sprzedaż – jak się za to zabrać?

Piotr Kowalczyk
24.03.2021

W dobie niskich stóp procentowych coraz więcej Polaków szuka sposobów na zagospodarowanie wolnej gotówki i jej pomnożenie. Całkiem ciekawym pomysłem wydaje się być wybudowanie domu z myślą o jego szybkiej sprzedaży. W Polsce cały czas rośnie zapotrzebowanie na budynki jednorodzinne, ale to jeszcze nie daje gwarancji zyskownej transakcji. Od czego warto tutaj zacząć? Sprawdź nasze wskazówki.

Znajdź odpowiednią działkę budowlaną

Odpowiednią, czyli taką, która nadaje się do szybkiego rozpoczęcia budowy – m.in. zostały dla niej wydane warunki zabudowy. Bardzo ważne jest również to, aby działka miała bezpośredni dostęp do podstawowych mediów, minimum prądu i wodociągu (choć mile widziana będzie też kanalizacja). Zwróć również uwagę na lokalizację – nabywcy domów pod miastem nie chcą być skazani na długie dojazdy i tkwienie w korkach. Warto więc zainwestować nieco więcej w działkę położoną w atrakcyjnej, dobrze zurbanizowanej gminie.

Wybierz dobry projekt

Najlepiej, aby był to projekt maksymalnie uniwersalny, czyli wpisujący się w szerokie gusta. Musisz też wiedzieć, do kogo właściwie będziesz adresować ofertę sprzedaży domu – jeśli jest to rodzina z dziećmi, to wiadomo, że projekt musi uwzględniać minimum 3 sypialnie oraz salon (może być połączony z kuchnią). Stawiaj na proste rozwiązania, a unikaj ekstrawagancji, która zawsze mocno zawęża grupę docelową.

Znajdź sprawdzoną ekipę

Jeśli nie masz czasu i ochoty na to, aby samodzielnie doglądać budowy domu, to musisz znaleźć wykonawcę, któremu można zaufać. Nie oszczędzaj na ekipie – prawidłowe wykonawstwo jest podstawą, bo nie chcesz chyba mieć później problemów z nabywcami, którzy oskarżą Cię o fuszerki i będą ciągać po sądach.

Zainwestowanie w dobrą ekipę jest również ważne z punktu widzenia czasu. Przeciągająca się budowa generuje dodatkowe koszty i odsuwa moment spieniężenia inwestycji.

Wybierz instalacje pożądane przez nabywców

Mamy na myśli przede wszystkim instalację grzewczą. Wiedząc, że wszyscy oczekują dziś ogrzewania podłogowego, nie możesz tego zbagatelizować i postawić na ogrzewanie grzejnikowe, ponieważ to obniży atrakcyjność nieruchomości. Na źródło energii wybierz takie medium, które jest nowoczesne, bezobsługowe i tanie w eksploatacji – może to być np. gaz ziemny. Rozważ również fotowoltaikę, która bije rekordy popularności. Taka instalacja na pewno wyróżni Twoją nieruchomość na rynku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie