Budowa altany drewnianej – krok po kroku

Remigisz Szulc
30.09.2019

Z zasady altanę buduje się z dala od ulicy, w głębi ogrodu, w jakimś zacisznym miejscu, w którym będziemy czuli się swobodnie i zachowamy odrobinę prywatności. Miejsce to powinno mieć widok na cały ogród bądź na jego najładniejszą część. Taką altanę dobrze jest obsadzić pnączami lub nieco wyższymi krzewami, które dadzą nam cień w upalny dzień, a przy okazji trochę odizolują od hałasu.

Drewniane altany ogrodowe

Domy ogrodowe w postaci altany najczęściej budowane są z drewna. W tym celu często sięga się po sosnę i świerk, które są tanie, ale niestety miękkie i niezbyt trwałe. Altany buduje się również ze szlachetniejszych gatunków, takich jak dąb, modrzew czy jodła, ale znacznie rzadziej, ze względu na wyższą cenę.

Bez względu na to jaki rodzaj drewna wybierzecie, zawsze należy go odpowiednio zabezpieczyć przed czynnikami atmosferycznymi i różnymi szkodnikami. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie elementów zaimpregnowanych ciśnieniowo, dzięki czemu preparat wnika w głąb drewna. Oczywiście można też samemu pomalować poszczególne elementy konstrukcyjne odpowiednimi impregnatami.

Budowa altany drewnianej w 5 krokach

Krok 1 – budowa fundamentów

Na początku zawsze należy wyznaczyć na terenie ogrodu powierzchnię przeznaczoną pod budowę altany. W tym celu wbija się po prostu kołki w odpowiednie miejsca i łączy je sznurkiem. Następnie należy przygotować podstawę naszej altany, która może przybrać formę betonowych stopów fundamentowych. Po osadzeniu ich w ziemi na głębokość 70–80 cm i w odstępach nie większych niż 1 m, muruje się je na zaprawie cementowej. To w nich mocuje się metalowe kotwy albo kształtowniki, a potem osadza drewnianą konstrukcję.

Jeśli altana ma ciężką konstrukcję, wówczas należy przygotować betonową płytę fundamentową, która powinna sięgać co najmniej 10 cm ponad poziom terenu.

Krok 2 – budowa ścian i układanie podłogi na legarach

Za pomocą kotew mocuje się drewniane słupy w równych odległościach. Na belkach tych wznosi się, ze specjalnie wyprofilowanych desek, ściany altany. Poszczególne jej elementy należy układać jeden na drugim i delikatnie dobijać gumowym młotkiem z wykorzystaniem deski montażowej.

W międzyczasie można już układać podłogę na legarach. Przy czym drewno nie może stykać się bezpośrednio z ziemią ani betonem. Bardzo ważne jest, aby belki były idealnie wypoziomowane i ułożone pod kątem prostym.

Krok 3 – montaż drzwi i okna

Przy układaniu kolejnych ściany, w jednej z nich należy uwzględnić otwór drzwiowy. Z kolei okna dostępne są w komplecie z ramą, co znacznie ułatwia ich montaż. Należy je odkładnie osadzić w otworze do tego przeznaczonym. Nastąpienie montuje się trójkątne zwieńczenia ścian szczytowych oraz krokwi dachowych.

Krok 4 – budowa dachu

Dach może przybrać różny kształt. Najprostszy w wykonaniu jest dach płaski, ale niestety wykończenie nie jest tak efektowne jak dachów dwu- czy sześciospadowych. Najczęściej w celu pokrycia dachu altany wykorzystuje się dachówki, gonty drewniane, gonty bitumiczne, papę, łupek mineralny lub strzechę ze słomy albo trzciny. Biorąc pod uwagę ciężar pokryć dachowych, konieczne jest wybudowanie solidnej więźby.

Krok 5 – osadzenie drzwi oraz układanie podłogi

Na końcowym etapie osadzamy drzwi i układamy podłogę. W przypadku podłogi ułożonej z drewnianych desek, wystarczy je przybić gwoździami. Natomiast, jeśli wykonano betonowe stopy fundamentowe, to podłogę można zrobić z kamienia naturalnego, betonowych płytek lub kostki betonowej. Pod podłogą powinny znaleźć się warstwy separacyjne oraz izolacyjne.


Artykuł powstał we współpracy z firmą stawiającą drewniane domy ogrodowe Domy Deminiak.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie