Buczenie klimatyzatora – co można na to poradzić?

Mariusz Siwko
19.05.2022

Wielu posiadaczy klimatyzacji narzeka na głośną pracę jednostki zewnętrznej, szczególnie pod dużym obciążeniem. Pogarsza to komfort korzystania z klimatyzacji, która przecież jest nam niemal niezbędna w okresie dużych upałów. Czy można sobie z tym jakoś poradzić? Tak, choć najlepiej jest pomyśleć o tym jeszcze przed zamontowaniem klimatyzatora. Najlepsze wskazówki znajdziesz w naszym poradniku.

Uniknij błędów na etapie montażu

Montaż klimatyzacji należy oczywiście powierzyć profesjonalnej firmie. Na początek omawiamy z wykonawcą lokalizację i sposób montażu jednostki zewnętrznej. Nie warto iść na skróty – wykonawca prawdopodobnie będzie Cię namawiać na powieszenie jednostki na ścianie. To standardowe i najłatwiejsze rozwiązanie, które może niestety później odbić się czkawką i powodować nieprzyjemne odgłosy podczas pracy klimatyzatora.

Jeśli chcesz uniknąć efektu buczenia, to zażądaj montażu jednostki zewnętrznej na gruncie. Jest to rozwiązanie nieco droższe, natomiast gwarantujące brak przenoszenia wibracji na ścianę budynku.

Nigdy nie montuj klimatyzatora za ścianą sypialni

Równie istotny jest wybór miejsca, w którym zamontujemy jednostkę zewnętrzną. Jeśli chcesz mieć przyjemny chłód w sypialni czy w pokoju dziecka, to nie zgadzaj się na montaż tuż za ścianą. Jednostka zewnętrzna nie powinna znajdować się w strefie sypialnianej, ponieważ w nocy z całą pewnością będziesz słyszeć jej pracę.

Zażądaj od wykonawcy zamontowania jednostki z dala od ściany sypialni, nawet kosztem poprowadzenia dodatkowych metrów rur i przewodu zasilającego. Warto trochę dopłacić w imię własnego komfortu.

Amortyzatory antywibracyjne

Jeśli masz już klimatyzację i niestety jednostka zewnętrzna została powieszona na ścianie, w dodatku tuż przy sypialni, to zostaje Ci już tylko podjęcie próby ograniczenia przenoszenia drgań na budynek. W tym celu zastosuj specjalne podkładki antywibracyjne, nazywane amortyzatorami. Są wykonane z grubej gumy i mają za zadanie odseparować jednostkę zewnętrzną od metalowego wieszaka. Takie podkładki zamontujesz samodzielnie – powinny nieco pomóc, a kosztują tylko kilka złotych za sztukę (potrzebujesz czterech sztuk na jedną jednostkę zewnętrzną).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.