Brzydki zapach z klimatyzacji w domu – co robić?

Marek Szydełko
03.07.2023

Domowa klimatyzacja to zbawienie w okresie upałów, a także ciekawy pomysł na dodatkowe źródło ogrzewania w okresach przejściowych. Choć teoretycznie jest to urządzenie bezobsługowe, to prędzej czy później pojawiają się jakieś problemy z pracą „klimy”. Najczęstszym jest brzydki zapach z klimatyzacji w domu. Co zrobić w takiej sytuacji? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Zacznij od filtrów

Każda jednostka wewnętrzna klimatyzacji ma demontowane filtry powietrza, które chronią radiator przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Na filtrze z czasem tworzy się gruba warstwa brudu oraz bytujących na nim drobnoustrojów. Stąd filtry należy regularnie czyścić – wystarczy płukać je pod bieżącą wodą, ewentualnie z dodatkiem mydła.

Jak często myć filtry powietrza w klimatyzacji? Przy codziennym użytkowaniu „klimy” trzeba to robić raz w miesiącu. Przy okazjonalnym korzystaniu z urządzeniu możesz zaglądać do filtrów raz na 2-3 miesiące.

Nie pomogło? Szukamy dalej

Jeśli umycie filtrów nie poprawiło sytuacji, to trzeba już założyć, że problem jest w samej jednostce wewnętrznej klimatyzacji. Zanim wezwiesz serwis  spróbuj samodzielnie wyczyścić klimatyzację domową typu split – gotową instrukcję znajdziesz na naszym portalu.

Jak zminimalizować ryzyko powstawania brzydkich zapachów?

Nieprzyjemny zapach to problem nie tylko z punktu widzenia komfortu, ale też zdrowia wszystkich domowników. W zaniedbanej klimatyzacji mogą bytować groźne drobnoustroje, włącznie z grzybami i bakteriami wywołującymi ciężkie infekcje.

Dlatego stosuj się do kilku zasad:

  • Regularnie KORZYSTAJ z klimatyzacji;
  • Regularnie myj filtry;
  • Minimum raz w roku przeprowadź samodzielnie serwis klimatyzacji lub zleć to fachowcom, jeśli nie czujesz się na siłach;
  • Przed sezonem, czyli wiosną, w ciepły i słoneczny dzień uruchom klimatyzację na kilka godzin w trybie wentylacji;

Stosując się do tych zasad unikniesz problemu brzydkiego zapachu wydobywającego się z klimatyzacji, a przy tym zapewnisz sobie i bliskim bezpieczne korzystanie z tego przydatnego urządzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie