Brzydki zapach w łazience: gdzie szukać przyczyny?

Piotr Kowalczyk
31.12.2019

Łazienka to takie pomieszczenie w domu, w którym z oczywistych powodów może okresowo występować przykry zapach. Jeśli jednak wentylacja jest sprawna, a właściciele dbają o czystość, takie sytuacje nie powinny być normą. Gdy jest inaczej i w łazience notorycznie utrzymuje się brzydki zapach, trzeba poszukać przyczyny. Najbardziej prawdopodobne tropy podajemy w naszym poradniku.

Niedostateczna wentylacja

Warto zacząć od sprawdzenia tego elementu, ponieważ niesprawna wentylacja powoduje nie tylko utrzymywanie się przykrego zapachu, ale również grozi zagrzybieniem łazienki i innych pomieszczeń w domu. Aby ustalić, czy wentylacja wyciągowa działa poprawnie, trzeba wykorzystać anemometr. Można również wypróbować nieco archaiczny, ale też dobry sposób – do otworu wentylacyjnego zbliżamy zapaloną zapalniczkę i sprawdzamy, czy płomień „rośnie” w stronę wyciągu.

Jeśli wentylacja jest ewidentnie niesprawna, nie pozostaje nic innego, jak wezwać kominiarza i skontaktować się z zarządcą budynku. Warto również zainstalować elektryczny wywiewnik na kanale wentylacyjnym, co może jednak wymagać doprowadzenia instalacji prądowej.

Pleśń

To bardzo częsta przyczyna brzydkiego zapachu w łazience. Pleśni na pierwszy rzut oka nie widać. Wystarczy się jednak dokładnie przyjrzeć fugom i warstwie silikonu pod prysznicem, aby odkryć charakterystyczne ciemne plamy. Jest to sygnał, że w pomieszczeniu panuje zbyt wysoka wilgotność, co może być spowodowane np. złym wypoziomowaniem brodzika.

Nieszczelny syfon pod prysznicem

To wyjątkowo problematyczna sprawa, ponieważ wymaga rozebrania brodzika, co może oznaczać mały remont łazienki (jeśli brakuje drzwiczek rewizyjnych). Nieszczelny syfon powoduje, że pod brodzikiem zbiera się woda, która nie znajduje odpływu. Efekt jest dobrze wyczuwalny: w łazience panuje fetor.

Zapchany syfon pod umywalką

Ustalenie, że przyczyną brzydkiego zapachu są „aromaty” wydobywające się z syfonu jest bardzo proste. Wystarczy włączyć baterię umywalkową – jeśli woda nie spływa swobodnie, to znak, że czas najwyższy rozebrać i dokładnie wyczyścić syfon. Tę czynność warto wykonywać raz w miesiącu. Można też stosować specjalne środki udrożniające do rur kanalizacyjnych.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.