Brama przesuwna – w czym jest lepsza niż dwuskrzydłowa?

Marek Szydełko
12.09.2023

Wybór bramy wjazdowej na teren posesji spędza sen z powiek wielu inwestorom. W grę wchodzą tutaj dwa popularne rozwiązania: brama przesuwna i brama dwuskrzydłowa. Obie mają swoje zalety i wady, natomiast trzeba przyznać, że pod kilkoma względami lepszym wyborem jest brama przesuwna – o ile tylko są warunki do jej zastosowania. Po szczegóły zapraszamy do naszego artykułu.

Nie wymaga wolnej przestrzeni

Najważniejszą przewagą bramy przesuwnej nad dwuskrzydłową jest to, że wersja przesuwna nie zajmuje miejsca po otwarciu, ponieważ przesuwa się w osi ogrodzenia. Jest to zatem szczególnie dobre rozwiązanie na małe działki, gdzie podjazd do garażu jest stosunkowo krótki.

Zwykle jest tańsza w zakupie i serwisowaniu

Trudno jednoznacznie określić, która brama jest tańsza, natomiast faktem jest, że zwykle niższy koszty wiążą się z montażem wersji przesuwnej. Nie chodzi tylko o cenę samej bramy, ale także automatu – w przypadku wersji dwuskrzydłowej potrzebujemy dwóch siłowników, co nie tylko podnosi koszty zakupu i montażu, ale również serwisowania automatu.

Szybciej i łatwiej się ją otwiera/zamyka

Mamy tutaj na myśli sytuację, w której dochodzi do awarii automatu bramowego lub następuje przerwa w dostawach prądu. Wówczas z otwarciem i zamknięciem bramy przesuwnej poradzi sobie nawet wątła osoba, co wcale nie musi być takie łatwe w przypadku bramy dwuskrzydłowej – nie wspominając już o czasie, jaki trzeba na to poświęcić, szczególnie cennym o poranku.

Nie ogranicza funkcjonalności podjazdu

Chodzi o to, że po otwarciu bramy przesuwnej mamy do dyspozycji cały podjazd i możemy na nim swobodnie manewrować, co jest szczególnie ważne podczas wizyty gości, którzy mogą wjechać autami na teren posesji. W przypadku bramy dwuskrzydłowej byłoby to mocno utrudnione, ponieważ otwarte skrzydła zajmują miejsce na podjeździe, a i często po zaparkowaniu kilku aut okazuje się, że nie ma możliwości zamknięcia bramy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie