Biurko przy oknie, pod ścianą czy w rogu? Gdzie ustawić biurko?

Remigisz Szulc
28.05.2020

Wygodne, ergonomiczne i funkcjonalne biurko znacznie zwiększa komfort nauki i pracy, jednak to tylko część sukcesu. Ważne jest również miejsce, w którym je ustawimy, odpowiednia aranżacja miejsca wykonywanych obowiązków. Gdzie ustawić biurko? Jak ustawić biurko przy oknie?

Jak ustawić biurko przy oknie?

Dobra organizacja miejsca pracy bezpośrednio przekłada się na naszą produktywność i efektywność. Niewłaściwe ustawienie biurka może popsuć zalety nawet najlepiej dobranego mebla, dlatego warto wiedzieć, czym należy się kierować podczas urządzania przestrzeni przeznaczonej do pracy.

Wygodne miejsce do nauki musi zostać odpowiednio naświetlone, dlatego warto pomyśleć o ustawieniu biurka przy oknie. Najlepszym miejscem, w którym możemy postawić biurko, jest ściana do strony północnej lub wschodniej, intensywne promienie słoneczne padające na ścianę południową i zachodnią mogą zbyt mocno oświetlać i nagrzewać miejsce pracy. Nie należy ustawiać biurka tyłem do okna, ponieważ słońce będzie odbijało się od monitora. Stawiając biurko przodem względem okna, narażamy się na spadek wydajności pracy, widoki na zewnątrz mogą nas zbyt rozpraszać. Biurko przy oknie dobrze ustawić bokiem (biurka.com.pl), w ten sposób zapewnimy optymalną ilość światła i zwiększymy efektywność wykonywanych obowiązków. Jeżeli rozkład mebli w pomieszczeniu nie pozwala na takie rozwiązanie i jesteśmy zmuszeni do postawienia biurka równolegle do okna, trzeba zadbać o rolety lub żaluzje.

Gdzie ustawić biurko do pracy?

Właściciele rozległych przestrzeni mogą pozwolić sobie na sporą dowolność, jednak muszą pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Nie należy ustawiać biurka tyłem do drzwi wejściowych. Siedząc plecami w stronę wejścia do pokoju, narażamy się na niepokój, brak poczucia bezpieczeństwa oraz dekoncentrację. Miejsce do pracy w pokoju powinno zostać usytuowane w sposób, który da nam możliwość kontroli sytuacji. Dlatego biurko dobrze ustawić przodem do drzwi i tyłem do ściany.

W małych pomieszczeniach warto pomyśleć o ustawieniu biurka w rogu pomieszczenia, niewielkie biurka narożne doskonale komponują się na ograniczonej powierzchni. Na małym metrażu możemy wykorzystać szeroki parapet jako przedłużenie miejsca pracy, na którym ustawimy część potrzebnych przedmiotów. Wtedy wystarczy małe biurko, które zaoszczędzi cenną przestrzeń.

Biurko w pokoju dziecka

Pokój dziecka to pomieszczenie, które wymaga sprytnej aranżacji, zwłaszcza jeśli mieszkają w nim dwie lub więcej pociechy. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na to, by ustawić biurko w optymalnym miejscu, bokiem względem okna, warto rozważyć opcję łączoną łóżka na antresoli, pod którym wygospodarujemy miejsce do nauki. W sprzedaży znajdziemy szeroki wybór kompletów takich mebli, które pozwalają wygospodarować w pokoju sporo miejsca na zabawę. Decydując się na tego rodzaju rozwiązanie, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie, ponieważ biurko pod łóżkiem zawsze wiąże się z ograniczonym dostępem do światła dziennego.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.