Białe ramy okienne – dlaczego warto?

Mateusz Nowak
19.05.2021

Wybierając okna do domu czy remontowanego mieszkania zwracamy baczną uwagę na ich właściwości termiczne, szczelność oraz oczywiście estetykę. Dla wielu osób kluczowym kryterium jest kolor ramy. Producenci odpowiadają na nawet najbardziej wysublimowane oczekiwania, dostarczając okna z ramami w kolorach imitujących drewno, stal czy nawet skórę. Nie warto natomiast z góry odrzucać białych ram okiennych. Jakie są zalety tego rozwiązania? Sprawdź w naszym poradniku.

Uniwersalny design

Biel jest najbardziej uniwersalnym kolorem, który świetnie dopasowuje się do innych barw. Decydując się na białe ramy okienne nie musisz więc ograniczać się w zakresie wyboru kierunku designu wnętrza. Białe okna będą dobrze pasować zarówno do stylu nowoczesnego, jak i tradycyjnego. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla osób, które na etapie montażu okien nie wiedzą jeszcze, jakie wnętrze chcą zaprojektować i wolą zostawić sobie furtkę do wyboru dowolnego designu.

Takie okna są tańsze

Nie możemy oczywiście pominąć argumentu finansowego. Białe ramy okienne zawsze są znacznie tańsze niż te barwione w masie czy z okleiną. Różnica może być naprawdę znacząca, gdy musisz zamówić kilkanaście okien do całego domu. Oszczędność może wówczas przeznaczyć na zainwestowanie w okna o lepszym współczynniku przenikalności ciepła czy w pakiet trójszybowy.

Pełna swoboda w zakresie wyboru kolorystyki ścian, parapetów, elewacji

Nie każdy wie, że wybrany kolor ram okiennych będzie dość istotnie wpływać na wybór kolorów ścian, parapetów oraz elewacji zewnętrznej. Przykładowo: jeśli zdecydujesz się na popularny „złoty dąb”, to raczej nie zastosujesz już szarej elewacji – oba kolory średnio do siebie pasują.

Z bielą jest zdecydowanie mniej problemów, ponieważ dobrze korespondują z nią zarówno modne szarości, jak i różnego rodzaju kolory pastelowe, ale też drewno, kamień, marmur, beton architektoniczny etc.

Nie rzucają się w oczy

Dla wielu osób to może być kluczowa zaleta białych ram okiennych. Ponieważ nie są one specjalnie efektowne, to nie staną się głównym elementem dekoracyjnym we wnętrzu. Tym samym możemy łatwo wyeksponować to, czym chcemy pochwalić się przed gośćmi, chociażby efektowne zdobienia wokół okien (zasłony, firany), rzadki kolor ścian, piękne donice czy designerskie meble.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.