Białe panele podłogowe: zalety i wady modnego rozwiązania wnętrzarskiego

Remigisz Szulc
30.09.2019

Białe panele podłogowe to jeden z najgorętszych trendów w wykańczaniu wnętrz. Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto brał pod uwagę zastosowanie takiego rozwiązania w swoim domu czy mieszkaniu. Dziś jednak białe lub bardzo jasne panele cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Z czego to właściwie wynika? Podłoga w jasnym odcieniu bez wątpienia ma wiele zalet, ale nie możemy też zapominać o istotnych wadach takiej okładziny.

Korzyści z zastosowania białych paneli podłogowych

Białe panele podłogowe przede wszystkim wyróżniają się bardzo efektownym designem. Są wyraziste, wyróżniają się na tle innych elementów wykończeniowych, a tym samym wyznaczają kierunek stylistyki pomieszczenia.

Ważnym atutem białej podłogi jest to, że świetnie odbija ona naturalne światło słoneczne, dzięki czemu nawet małe pomieszczenie wydaje się być większe. Z pewnością wezmą to pod uwagę właściciele kawalerek oraz osoby szukające paneli do niewielkich przestrzeni.

Biała podłoga to także dobry wybór do wszystkich pomieszczeń, w których panuje półmrok lub nie wpadają tam promienie słońca – dobrym przykładem będzie chociażby przedpokój lub wiatrołap. Jasne panele pozytywnie wpłyną na odbiór takiego pomieszczenia.

Inne zalety białych paneli to przede wszystkim:

  • Dość łatwe w utrzymaniu w czystości, o ile nie chodzimy po nich w butach;
  • Nie widać na nich kurzu, co jest dużą zaletą dla osób niemających wiele czasu na sprzątanie;
  • Są bardzo uniwersalne pod względem stylistycznym, świetnie pasują zarówno do stylu skandynawskiego, jak i hygge, nowoczesnego, czy nawet minimalistycznego;

Wady białych paneli podłogowych, które warto wziąć pod uwagę

Biała czy po prostu bardzo jasna podłoga nie jest rozwiązaniem idealnym i na pewno nie każdy powinien się na nią decydować. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, iż jasny odcień jest na tyle wyrazisty, że może wręcz zdominować wystrój całego pomieszczenia. Będzie to poważnym problemem dla osób, które nie chcą, aby kluczowym elementem designu wnętrza była właśnie podłoga – a jest więcej niż prawdopodobne, że tak właśnie się stanie.

Inne wady białych paneli podłogowych to:

  • Nie będą pasować do wnętrz urządzonych w klasycznym stylu;
  • Moda na białe panele spowodowała sztuczne wywindowanie cen paneli w tym kolorze;
  • Wbrew pozorom trudno jest do takiej podłogi dobrać dodatki w innych kolorach, aby nie doszło do typowego efektu pomieszania stylów;

Białe panele podłogowe są efektowne, wyraziste i całkiem praktyczne w codziennym użytkowaniu, ale ich wybór musi być bardzo dokładnie przemyślany. W przeciwnym razie właściciele zostaną z piękną podłogą, którą… będą próbowali wszelkimi sposobami zakryć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.