Białe listwy przypodłogowe - wady i zalety

Maciej Piwowski
19.02.2020

Branża wykończeń pęka w szwach od tysięcy możliwych do wyborów wzorów i kolorów elementów. Również wśród półek z listwami przypodłogowymi widać bardzo szeroki wybór stylistyczny. Czy są jednak propozycje – niezależnie od surowca, z jakiego zostały wyprodukowane – które można uznać za uniwersalne i dopasowane do każdego wnętrza? Niektórzy za takie elementy uważa cokoliki w kolorze białym. Czy rzeczywiście są tak idealne?

Białe listwy przypodłogowe – czy warto?

Dzięki swojemu neutralnemu kolorowi, białe cokoły rzeczywiście dosyć dobrze komponują się z wieloma rodzajami podłóg – od paneli po naturalne drewno. Są również dobrym pomysłem, jeżeli stawiamy na minimalistyczny, acz kontrastowy styl. Listwy będą świetnie się wyróżniać na tle ciemnych ścian, tworząc ciekawy kontur czyniący z pomieszczenia bardzo atrakcyjną i designerską przestrzeń. Są także nienachalnym sposobem na proste i bezinwazyjne schowanie kabli biegnących w różnych częściach mieszkania.

Oczywiście sam kolor to nie wszystko. Wybierając listwy należy pamiętać o dobraniu odpowiedniego surowca. Białe drewno nie nadaje się do tych samych wnętrz, w których stosujemy białą ceramikę i vice versa. Należy więc pamiętać, że postawienie na białe listwy w całym domu może być dobrym pomysłem, jednak należy zróżnicować materiały, z jakich są one wykonane. Drewno do salonu, ceramika do łazienki, a PCV do kuchni? Każdy z pewnością będzie miał inny pomysł na swoją unikatową kompozycję.

Białe listwy przypodłogowe – wady

Wszystko ma swoje wady i zalety. O tych drugich już wspomnieliśmy, więc teraz warto zaakcentować, jakie ryzyka niesie za sobą wybór białych listew. Przede wszystkim biały to kolor, który łatwo ulega „brudzeniu”. Wszelkie zachlapania i zanieczyszczenia będą błyskawicznie widoczne na śnieżnobiałych listwach. Dodatkowo, jeżeli wybierzemy cokoły z taniego tworzywa sztucznego, możemy spotkać się ze zjawiskiem „żółknięcia”. Warto więc dopłacić do markowych rozwiązań. W ten sposób unikniemy zbyt szybkich procesów starzenia się listew. Co jeśli okaże się, że białe listwy przypodłogowe nie były zbyt trafionym wyborem?

Zawsze możesz użyć pędzla…

...i je po prostu pomalować! Oczywiście nie zawsze będzie to panaceum na problemy. Białe listwy przypodłogowe z MDF czy drewna mogą być jednak całkiem wdzięcznym materiałem do takiej metamorfozy. Malowanie może być również prostym i szybkim sposobem na odświeżenie pomieszczenia, bez konieczności wymiany listew, które są jeszcze w całkiem niezłej kondycji. Jak więc widać białe listwy podłogowe to całkiem ciekawy wybór. Mają szereg zalet, a w razie czego można je przemalować. Do wad z pewnością należy zaliczyć łatwe brudzenie się i żółknięcie – trzeba o tym pamiętać.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.