Betonowa podłoga: hit w designie, który nie musi kosztować majątku

Mateusz Nowak
12.09.2018

Drewno, laminat, wykładzina – to zdecydowanie najpopularniejsze materiały do wykańczania podłóg. Coraz więcej osób szuka jednak dla siebie ciekawszej alternatywy, która idealnie współgrałaby z wnętrzem urządzonym w nowoczesnym stylu. Rośnie więc zainteresowanie podłogami z betonu: bardzo efektownymi, trwałymi, ale wciąż budzącymi kontrowersje. Zwykle wynikają one z niedostatecznej wiedzy na temat tej techniki. Betonowa podłoga może zostać wykonana na wiele sposobów i – wbrew powszechnej opinii – wcale nie musi być bardzo droga.

Beton architektoniczny

Beton architektoniczny najczęściej stosuje się na ścianach, ale nie brakuje osób, które decydują się wykończyć nim podłogę. Jest to rozwiązanie dość szybkie (na plac budowy przyjeżdżają gotowe płyty), estetyczne, ale na dłuższą metę mało funkcjonalne. Dlaczego?

Przede wszystkim z powodu sporych fug. Mycie podłogi wykończonej płytami betonu architektonicznego jest dość problematyczne, w fugi wpada wiele zanieczyszczeń, które trzeba usuwać odkurzaczem lub ręcznie. Ponadto płyty wymagają zabezpieczenia ich specjalnym środkiem chemicznym, który chroni przed wnikaniem zabrudzeń.

Żywica epoksydowa

Podłogi wykończone żywicą epoksydową wcale nie są zarezerwowane dla garaży i innych „brudnych” pomieszczeń. Z powodzeniem można je zastosować także w przestrzeni mieszkalnej. Odpowiednio dobrana żywica pozwoli osiągnąć efekt szlifowanego betonu. Całość prezentuje się bardzo estetycznie, a ponadto podłoga wykończona żywicą jest niezwykłe łatwa w pielęgnacji.

Beton polerowany

Jest wiele firm, które specjalizują się w wykańczaniu podłóg efektem polerowanego betonu. Bez wątpienia jest to najbardziej spektakularne i najtrwalsze rozwiązanie. W procesie polerowania uzyskuje się efekt lustra i idealnej gładkości, dzięki czemu nie ma najmniejszych problemów z myciem podłogi. Ponadto ekipa zabezpiecza betonową powierzchnię specjalnym lakierem, co eliminuje problem pylenia. Niestety, ta technologia jest dość kosztowna.

Opcja dla oszczędnych

Jeśli marzy Ci się betonowa podłoga w mieszkaniu, ale albo nie stać Cię na zastosowanie wymienionych technologii, albo obawiasz się efektu „ziębienia”, mamy jeszcze jedno interesujące rozwiązanie. Mowa o panelach winylowych lub laminowanych, które wzorem i fakturą do złudzenia przypominają nowoczesny beton.

Takie panele są obecnie dostępne w ofertach wszystkich czołowych producentów. Wybór jest ogromny, dlatego naprawdę warto się tym zainteresować. Szczególnie polecamy panele winylowe, które gwarantują ponadprzeciętną trwałość, są ciche i odporne na wilgoć. Owszem, podłoga z paneli nigdy nie będzie tak efektowna jak ta z betonu, ale ma inne zalety: można ją w dowolnym momencie wymienić, jest znacznie tańsza i bezpieczniejsza dla dzieci.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.