Beton architektoniczny w salonie: kilka sposobów na osiągnięcie spektakularnego efektu

Marek Szydełko
29.07.2019

Beton architektoniczny bez wątpienia jest jednym z najmodniejszych materiałów wykończeniowych. Prezentuje się bardzo efektownie, wprowadza do wnętrza nowoczesny, minimalistyczny design, wygląda solidnie i dobrze koresponduje z wieloma stylami. Wadą tego rozwiązania jest jednak stosunkowo wysoka cena. Na szczęście podobny efekt można osiągnąć nie wydając na to fortuny. Kilka praktycznych rad znajdziesz w naszym artykule.

Płyty betonu architektonicznego

Jeśli cena nie gra roli i zależy Ci na posiadaniu w salonie ozdoby z prawdziwego betonu, musisz kupić specjalne płyty. Wykonuje się je w formach na konkretny wymiar. Dostępne są płyty z przeróżnymi efektami wykończeniowymi – np. szlifowany beton, beton strukturalny czy trawertyn.

W przypadku wyboru płyt betonu architektonicznego trzeba pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze: takie płyty są bardzo ciężkie, dlatego mocuje się je na specjalny klej znoszący duże obciążenia. Po drugie: nigdy nie mocujemy niczego w samych płytach – kołek musi być osadzony w ścianie. Po trzecie: płyty są dość drogie. Przeciętna cena za format 120x60 cm wynosi około 100 złotych za sztukę. Tańsze alternatywy? Czytaj dalej.

Tynk ozdobny z efektem betonu architektonicznego

Jest to rozwiązanie, które ma zasadniczą zaletę: pozwala znacznie ograniczyć koszt wprowadzenia betonu do wnętrza. Tynki ozdobne są dostępne w przeróżnych kolorach, frakcjach i efektach wykończeniowych – bez problemu da się znaleźć taki, który niemal perfekcyjnie imituje beton. Pewną trudność może tylko sprawić zatrudnienie fachowca, który ma doświadczenie w kładzeniu tynków ozdobnych i nie zepsuje całego efektu swoją niekompetencją.

Tynk ozdobny można położyć na całej ścianie lub jej wybranym fragmencie. Dodatkową zaletą w porównaniu z klasycznymi płytami jest też to, że tynk nie ogranicza w żaden sposób przestrzeni – płyty, nawet najcieńsze, mimo wszystko zabierają kilkanaście milimetrów, a ich zlicowanie ze ścianą jest kłopotliwe i czasochłonne.

Płyty gipsowe imitujące beton architektoniczny

Można je uznać za bezpieczny kompromis pomiędzy kosztem a pożądaną estetyką. Płyty gipsowe, które na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie jak beton, są dostępne w praktycznie każdym markecie budowlanym. Są znacznie lżejsze, a więc i łatwiejsze w montażu, co także pozytywnie wpływa na cenę usługi. Są również nieco tańsze od klasycznych płyt betonowych.

Wadą płyt gipsowych jest natomiast to, że wystarczy bliżej się im przyjrzeć, aby mimo wszystko dostrzec, że mamy do czynienia z substytutem. Ponadto gips jest bardzo kruchy, co może skutkować powstaniem dużej ilości odpadów po montażu na ścianie w salonie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie