Beton architektoniczny – produkt o wyjątkowych walorach estetycznych

Mariusz Siwko
30.11.2020

Z mody nie wychodzą wystroje industrialne. Klimaty wnętrz urządzanych w poprzemysłowych obiektach, a także dzisiejszych loftów są dla nas wciąż czymś nowym, świeżym i intrygującym. Chętnie wprowadzamy do domów, ale i mieszkań elementy tych trendów. Stawiamy na charakterystyczne materiały, takie jak beton dekoracyjny. Ten surowiec szybko zyskał uznanie wśród odbiorców, bo jest niepowtarzalny, a jego właściwości czynią go materiałem niezwykle trwałym.

Z mody nie wychodzą wystroje industrialne. Klimaty wnętrz urządzanych w poprzemysłowych obiektach, a także dzisiejszych loftów są dla nas wciąż czymś nowym, świeżym i intrygującym. Chętnie wprowadzamy do domów, ale i mieszkań elementy tych trendów. Stawiamy na charakterystyczne materiały, takie jak beton dekoracyjny. Ten surowiec szybko zyskał uznanie wśród odbiorców, bo jest niepowtarzalny, a jego właściwości czynią go materiałem niezwykle trwałym.

Jakie zalety posiadają płyty z betonu architektonicznego? Jak powinien być wykonany i na co zwracać uwagę wybierając beton architektoniczny?

Czym jest beton architektoniczny – produkcja

Mamy do czynienia z surowcem, który na rynku doczekał się wielu imitacji oraz elementów modyfikowanych. Wizualnie są one często podobne to prawdziwego betonu architektonicznego, jednak ich właściwości pozostawiają wiele do życzenia. Problemem dla przeciętnych użytkowników podczas wybierania tego surowca, może być fakt, że w Polsce nie została sprecyzowana i jasno określona definicja betonu architektonicznego. To dlatego wielu sprzedawców i producentów tym określeniem opatruje wyroby wytwarzane w zupełnie inny sposób. Imitacje o podobnych walorach wizualnych, ale znacznie większej liczbie różnic.

Na rynku mamy dwie główne odmiany betonu: architektoniczny i konstrukcyjny. Obydwie bazują na tych samych składnikach: wodzie, cemencie i kruszywie. Jednak do produkcji odmiany dekoracyjnej stosuje się najczęściej cement hutniczy, który wpływa na uzyskanie betonu charakteryzującego się jednolitą i jasną barwą.

Nierzadko z betonu architektonicznego wykonuje się płyty dekoracyjne, które goszczą na ścianach. W ich składzie można spotkać dodatkowe komponenty, np. plastyfikatory czy upłynniacze. Takie dodatki decydują nie tylko o ciekawych walorach estetycznych, ale i uplastycznieniu surowca, co dzieje się za sprawą zmniejszania ilości wody występującej naturalnie w betonie. Łatwa obróbka tak przygotowanego betonu dekoracyjnego, zwiększa możliwości uzyskiwania rozmaitych kształtów i wymiarów, a tym samym poszerza się spektrum zastosowań.

Spośród dodatków, które mogą zawierać w sobie dekoracyjne płyty betonowe na ścianę, występują rozmaite barwniki. To one decydują o finalnym kolorze surowca. Dają więc szansę na niemalże dowolne aranżowanie wnętrz.

Na co zwracać uwagę wybierając beton architektoniczny?

Najważniejsze jest rozróżnienie produktów, którymi są beton architektoniczny oraz jego imitacje. Ponadto należy zwracać uwagę na skład oferowanych surowców. Od tego bowiem zależą nie tylko efekty estetyczne, ale i parametry wytrzymałościowe, a także stopień skomplikowania montażu płyt.

Należy unikać surowca, który w składzie zawiera sztuczne włókna i chemikalia. Najlepiej sprawdza się beton dekoracyjny bazujący na cemencie hutniczym lub szlachetnym cemencie białym. Pożądana kolorystyka powinna być uzyskiwana z dodatkiem naturalnych, a nie sztucznych pigmentów. To także kwestia ekologii. Dodatkowym atutem jest opatrzenie materiału certyfikatem jakości CE i atestem higienicznym PZH.

O parametrach wytrzymałościowych i oddziaływaniu elementów betonowych na środowisko, informuje norma PN-EN 206+A1:2016-12.

Warto wiedzieć, że betonem architektonicznym nie można nazywać płyt włókno-cementowych, które mają inne właściwości i budowę. W prawdziwym surowcu nie spotyka się także gipsu. Choć wizualnie wyroby te będą podobne, nie zapewnią właściwości, które oferują płyty na ścianę z betonu dekoracyjnego.

Zalety betonu dekoracyjnego

Pod względem estetycznym uwagę zwraca na siebie różnorodność. Oryginalne płyty z betonu architektonicznego, ze względu na zastosowane procesy produkcyjne oraz komponenty, zawsze się od siebie różnią. Nie jesteśmy w stanie znaleźć dwóch identycznych płyt betonowych, a to sprawia, że każde wnętrze, w którym zostaną zainstalowane, staje się niepowtarzalne pod względem aranżacyjnym.

Najważniejsze zalety tego surowca to jego parametry wytrzymałościowe. Materiał ten jest niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie poddaje się zarysowaniom, nie ulega ścieraniu, niestraszne mu również rozmaite czynniki, w tym wysoka temperatura czy promieniowanie UV. Z betonem architektonicznym można dodatkowo wyciszyć ściany. Surowiec ten doskonale izoluje, a przy tym jest trudnopalny.

Gdzie kupić beton architektoniczny?

Wśród firm oferujących ten materiał, najlepiej stawiać na wyspecjalizowane w tej dziedzinie manufaktury. Jednym z takich przedsiębiorstw jest Manufaktura SLABB. Elementy z betonu architektonicznego powstają tutaj przy ścisłej współpracy architektów bądź artystów, dzięki czemu dekoracyjne płyty betonowe wyróżniają się nie tylko pożądanymi parametrami wytrzymałościowymi, ale i wyróżniającą się na rynku estetyką.

Mamy do czynienia z polskim, czołowym producentem wyrobów z betonu architektonicznego, będących wynikiem ręcznych procesów produkcji.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.