Bardzo atrakcyjna cena mieszkania: co się może za tym kryć?

Remigisz Szulc
03.12.2018

Zakup mieszkania to ogromny wydatek, a nie wszyscy chcą się posiłkować kredytem bankowym. Osoby dysponujące gotówką z reguły szukają okazji cenowych, które trafiają się głównie wśród ofert z rynku wtórnego. Bardzo atrakcyjna cena sprzedaży mieszkania to jednak sygnał, że nieruchomość skrywa jakieś nieprzyjemne tajemnice. Co to może być? Przeczytaj i zachowaj dużą ostrożność!

Niejasna sytuacja własnościowa

To bardzo duże zagrożenie. Jeśli mieszkanie zostało zaoferowane w cenie znacznie niższej niż porównywalne lokale w okolicy, to możesz mieć niemal pewność, że przyczyną są właśnie problemy własnościowe. Może się okazać, że lokal ma kilku współwłaścicieli, ma nieuregulowaną sytuację prawną (np. toczące się postępowanie spadkowe) lub jest objęty umową użytkowania doczesnego – oznacza to, że kupując taki lokal, będziesz musiał respektować prawo do niego osoby trzeciej (np. babci właściciela). 

Zadłużenie

Zakup zadłużonego mieszkania w bardzo atrakcyjnej cenie może mieć sens, ale pod warunkiem, że masz świadomość istnienia długi i ustaliłeś warunki jego spłaty z wierzycielami. W przeciwnym razie sam wsadzisz się na minę. Na rynku wtórnym nie brakuje ofert sprzedaży zadłużonych mieszkań. Ich właściciele mocno obniżają cenę, byle tylko uzyskać jakieś pieniądze przed tym, jak lokal zostanie przejęty przez komornika. Jeśli interesujesz się zakupem takiej nieruchomości, bardzo dokładnie sprawdź, czy suma długu przypadkiem nie przekracza wartości mieszkania (a takie sytuacje naprawdę się zdarzają).

Fatalny stan techniczny

I tutaj uwaga: stanu technicznego mieszkania nie oceniamy przez pryzmat wyglądu ścian, podłóg czy nawet łazienki. Liczy się przede wszystkim to, co kryje się pod tynkiem. Trzeba na to szczególnie uważać w przypadku mieszkań zlokalizowanych w kamienicach. Okazyjna cena może być bowiem uzasadniona tym, że nowy właściciel będzie musiał ponieść ogromne koszty wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej czy elektrycznej, a nawet sfinansować wymianę poszycia dachu (w mieszkaniu na poddaszu).

Rada

Jeśli nie masz dostatecznej wiedzy budowlanej, a właściciel nie dysponuje dokumentami potwierdzającymi przeprowadzenie prac remontowych, zleć oględziny mieszkania rzeczoznawcy.

Bardzo atrakcyjna cena sprzedaży mieszkania może być uzasadniona również wieloma innymi czynnikami, jak chociażby słaba jakość wykończenia, nieciekawe sąsiedztwo lub wysokie opłaty eksploatacyjne. Najważniejsze jest więc, abyś nie był naiwny i zawsze bardzo nieufnie podchodził do ofert, które już na pierwszy rzut oka wyglądają zbyt pięknie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie