Balkon w domu jednorodzinnym? Lepiej dobrze się zastanów!

Maciej Piwowski
27.09.2019

Mnóstwo gotowych projektów domów jednorodzinnych uwzględnia balkon, a nawet dwa balkony. Jest to odpowiedź architektów na potrzeby rynku. Polacy kochają balkony, co jest spowodowane naszymi przyzwyczajeniami z bloków wielorodzinnych, gdzie taki element jest zwyczajnie niezbędny. Ale czy na pewno potrzebujesz go w swoim przyszłym domu? Warto się nad tym dobrze zastanowić, ponieważ z praktycznego punktu widzenia balkon w domu jednorodzinnym to mnóstwo problemów.

Wyższy koszt budowy

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dodanie balkonu do bryły domu jednorodzinnego nie jest wcale takie proste i wiąże się z naprawdę wysokim kosztem. Zbrojenie, płyta betonowa, izolacja, później jeszcze wykończenie – to wszystko znacząco podraża koszt inwestycji. Nieprzypadkowo standardowym widokiem, zwłaszcza na podmiejskich osiedlach domów jednorodzinnych, są budynki z niedokończonymi balkonami.

Problematyczne wykończenie

Problematyczne i drogie. Zwykle jest tak, że wykończenie balkonu zostawiamy sobie na sam koniec budowy, kiedy to przytłaczająca większość inwestorów nie ma już pieniędzy na jakieś ekstrawagancje. Pierwotny plan zostaje więc odłożony do szuflady, a balkon niszczeje, nikt z niego nie korzysta ze względów bezpieczeństwa (brak barierki i antypoślizgowej powierzchni), przez co cała inwestycja traci kompletnie sens.

Uwaga na izolację!

To newralgiczny etap wykonywania balkonu w domu jednorodzinnym. Niestety, bardzo trudno jest trafić na fachowców, którzy potrafią prawidłowo wykonać izolację tego elementu. Efekt jest taki, że balkon stanowi potężny mostek termiczny, generuje zacieki na elewacji, a nawet może powodować przenikanie wody opadowej do wnętrza budynku. Naprawienie takich błędów nie jest ani proste, ani tanie.

I tak nie będziesz z niego korzystać

Posiadanie balkonu w domku jednorodzinnym można uznać za przerost formy nad treścią. Jaką funkcję ma właściwie spełniać ten element? Pranie można przecież suszyć na ogródku. Imprezy organizuje się na tarasie, gdzie też w sezonie wiosenno-letnim toczy się całe życie rodzinne. Niewielu posiadaczy balkonów w domach jednorodzinnych rzeczywiście z nich korzysta. Po co więc inwestować w to tyle czasu, pieniędzy i nerwów?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.