Argumenty za tym, że zakup mieszkania nie zawsze jest dobrą inwestycją na trudne czasy

Piotr Kowalczyk
30.03.2022

Spadająca wartość złotówki, niespokojna sytuacja na świecie, a przy tym zgromadzone oszczędności motywują coraz więcej osób do zakupu mieszkania. Nie zawsze chodzi tutaj o pomnożenie kapitału, co o przechowanie jego wartości w czasie. Rynek nieruchomości uchodzi za wyjątkowo bezpieczny, natomiast my wymieniamy argumenty, które nieco podważają sens inwestowania w mieszkanie z myślą o majątkowym zabezpieczeniu się na trudne czasy.

Nieprzewidywalne wyceny nieruchomości w przyszłości

Kupując mieszkanie dziś na pewno liczysz na to, że w perspektywie kilkunastu lat jego wartość wzrośnie, a przynajmniej nie spadnie. I choć rzeczywiście jest to całkiem prawdopodobne, to nigdy nie można mieć co do tego pewności. Nieruchomości także są narażone na spekulacje cenowe, a przy tym na szereg zagrożeń naturalnych czy związanych z działaniami wojennymi. W pesymistycznym scenariuszu za kilkanaście lat Twojego mieszkania może już po prostu nie być (dlatego w planie minimum trzeba ubezpieczyć nieruchomość od wszelkiego przewidywalnego ryzyka).

Ryzyko utraty nieruchomości

Dziś trudno jest nam sobie to wyobrazić, natomiast historia uczy, że całkowita utrata nieruchomości nie jest wcale scenariuszem science-fiction. Wystarczy zmiana władzy na „ludową”, specjalny dekret czy po prostu działania wojenne, aby wszelka własność prywatna przestała mieć jakiekolwiek znaczenie. Dlatego mieszkanie absolutnie nie może być traktowane, jako gwarantowana inwestycja na wiele lat.

Problem z szybkim spieniężeniem mieszkania

Największą wadą inwestowania pieniędzy w mieszkanie, zwłaszcza ostatnich oszczędności, jest to, że mamy tutaj do czynienia z wyjątkowo niepłynną inwestycją. Chodzi o to, że w kryzysowym momencie spieniężenie mieszkania na pewno nie będzie ani proste, ani tanie. Zawsze trzeba się będzie liczyć z dużą stratą, o ile w ogóle uda się znaleźć chętnego na odkupienie od nas nieruchomości.

Mieszkania nie da się zabrać ze sobą w razie konieczności ewakuacji

To argument czysto praktyczny, który jednak powinny wziąć pod uwagę wszystkie osoby obawiające się najbliższej przyszłości w kontekście niepewnej sytuacji politycznej na świecie. Mieszkanie nie jest dobrem, które można przetransferować w dowolne miejsce i tam spieniężyć. Warto pamiętać o tej oczywistości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.