Aranżacja małego pokoju na sypialnię. Kilka cennych wskazówek

Marek Szydełko
21.06.2022

Mały pokój to zawsze duże wyzwanie aranżacyjne – a już szczególnie, gdy planujemy zmienić jego dotychczasową funkcję i np. urządzić w nim sypialnię. Da się to oczywiście zrobić, w dodatku z bardzo dobrym skutkiem. Trzeba tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które przybliżamy w naszym poradniku.

Zabudowa meblowa na wymiar

Jeśli budżet na to pozwala, to naprawdę dobrym pomysłem jest zlecenie wykonania zabudowy meblowej na wymiar. Umożliwi to maksymalne wykorzystanie dostępnej, w końcu bardzo małej przestrzeni, w tym m.in. umieszczenie szafek pod sufitem. Dzięki temu sypialnia, choć mikroskopijna, będzie całkiem funkcjonalna.

Minimalizm

W małym pomieszczeniu stosujemy minimum dodatków i nie mieszamy różnych styli aranżacyjnych. Na niewielkiej przestrzeni bardzo łatwo jest doprowadzić do wrażenia chaosu, czego oczywiście chcemy uniknąć. Dlatego pamiętaj o prostej zasadzie: mniej znaczy więcej.

Jasne kolory

W małej sypialni rozsądnie jest zastosować jasne kolory, dzięki którym pomieszczenie wyda się nieco większe, a jego wyposażenie nie będzie przytłaczać. Dobrze będzie zdecydować się na jeden odcień, co wcale nie oznacza, że musisz poprzestać na jednym kolorze. Jeśli chcesz połączyć kilka farb, to skompletuj je z tej samej grupy – kolorów ciepłych lub zimnych (te drugie lepiej sprawdzają się w małym pomieszczeniu).

Sprytne rozwiązania

W znalezieniu takich rozwiązań na pewno pomoże Ci architekt wnętrz lub stolarz odpowiedzialny za wykonanie zabudowy. Celem jest to, aby sypialnia była zaaranżowana nie tylko estetycznie, ale też funkcjonalnie. Dlatego dobrym pomysłem może być np. zastosowanie łóżka, które z łatwością zmienisz w sofę czy stolika RTV, który może pełnić funkcję stolika nocnego etc.

Wykorzystaj naturalne światło

Bardzo ważną zasadą w przypadku aranżowania małych pomieszczeń jest wpuszczenie do środka jak największej ilości naturalnego światła, co zawsze optycznie powiększa przestrzeń. Zrezygnuj więc z ciężkich zasłon, grubych firan itd.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie