W większości mieszkań salon pełni zazwyczaj dwie funkcje – reprezentacyjną, w której przyjmuje się gości i relaksacyjną – służącą wypoczynkowi. Na nastrój, jaki panuje we wnętrzu ma wpływ odpowiednio dobrane oświetlenie, rozkład mebli, tekstylia oraz dekoracje. Zastanawiasz się jak zaaranżować funkcjonalny i przytulny salon? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze poszczególnych elementów wystroju.
Kolorystyka ścian a przestrzeń
Kolorystyka wnętrz wpływa na postrzeganie przestrzeni, atmosferę, jaka panuje w danym pokoju, a tym samym samopoczucie domowników. Do niewielkich salonów warto wybierać jasne i pastelowe kolory, najlepiej o ciepłej barwie, które odbijają światło i budują wrażenie przestronności. Na chłodne barwy mogą pozwolić sobie właściciele silnie nasłonecznionych pomieszczeń z dużymi oknami. Szeroki wachlarz barw i ciemniejszą kolorystykę ścian można wprowadzić w przestronnych salonach, które dają nieograniczone możliwości aranżacyjne.
Zwolennikom klasycznych wnętrz poleca się stonowaną kolorystykę ścian. Najbardziej uniwersalny jest kolor biały, który daje dużą dowolność aranżowania przestrzeni. Biel świetnie sprawdzi się zarówno w niewielkich pomieszczeniach, jak i tych o dużej powierzchni.
Od kilku sezonów bardzo modna jest także paleta szarości, która ciekawie prezentuje się z drewnianymi meblami oraz mocnymi akcentami kolorystycznymi w postaci dodatków. Osobom, które lubią naturalne barwy oraz chcą, aby ich salon był przytulny i nastrojowy, poleca się brązy oraz beże. Jasne odcienie rozświetlą wnętrze i nadadzą mu lekkości.
Jeżeli chcesz cieszyć się latem przez cały rok, możesz wprowadzić do salonu słoneczną paletę barw. Odcienie żółtego oraz limonki ożywią salon i sprawią, że przebywanie w nim będzie napawać domowników pozytywną energią. Nie mniej energetyczne są odcienie czerwieni - propozycja dla osób, które lubią wyraziste wnętrza o dominującej kolorystyce.
Podłoga
Podłoga nadaje ton całemu wnętrzu i niekiedy sama w sobie stanowi element dekoracyjny. Miłośnikom stylu skandynawskiego poleca się podłogi drewniane, które mogą być dodatkowo bielone. Surowy charakter desek będzie doskonale komponować się z nowoczesnym i minimalistycznym wzornictwem. Przy wyborze podłogi drewnianej warto mieć na względzie, że kierunkiem ułożenia desek można optycznie poszerzyć lub wydłużyć pomieszczenie.
Alternatywą dla parkietu oraz paneli podłogowych jest kamień, terakota lub płytki klinkierowe. Dzięki niezwykłej różnorodności kolorów oraz faktur tego rodzaju materiałów wykończeniowych (m.in. kamień gładki, matowy, szklisty, polerowany), każdy może znaleźć rozwiązanie dla siebie.
Oświetlenie
Aby móc zmieniać nastrój w salonie ważne jest przemyślane rozplanowanie oświetlenia. Im więcej punktów świetlnych, tym więcej możliwości. Bazę stanowi ogólne oświetlenie sufitowe, które równomiernie doświetla całą przestrzeń. Projektanci wnętrz polecają oświetlenie o ciepłej barwie, która w łagodny sposób podkreśli kolorystykę pomieszczenia. Salony są najczęściej największymi pomieszczeniami w całym domu, dlatego górne światło warto uzupełnić dodatkowym oświetleniem kierunkowym, w postaci lamp (podłogowych lub stołowych) lub kinkietów. Dobrze, aby tego rodzaju oświetlenie miało regulowane natężenie oraz kierunek padania światła.
Meble do salonu
Wyposażenie salonu to duże wyzwanie - niełatwo stworzyć miejsce, w którym każdy z domowników znajdzie dla siebie przytulny kąt. Najważniejszym meblem jest kanapa lub sofa, ustawiana najczęściej naprzeciwko telewizora. Pomieszczenia o dużym metrażu można wyposażyć dodatkowo w fotele lub pufy, dzięki którym zyskasz dodatkowe miejsce dla domowników i gości. Przy wybieraniu pozostałego wyposażenia zapomnij o przestarzałych meblościankach. Lepiej postawić na meble modułowe (z litego drewna, płyty laminowanej lub tworzywa sztucznego), które umożliwiają dowolne rozstawienie na przestrzeni salonu.
Jeżeli planujesz wydzielić w salonie kącik jadalniany, warto pamiętać, aby stół i krzesła pasowały stylistycznie do pozostałych mebli. Ich usytuowanie powinno umożliwiać swobodne poruszanie się pomiędzy krzesłami a ścianą. Nad stołem warto zamontować dodatkowe oświetlenie, nawet jeśli mebel jest położony blisko naturalnego źródła światła. Na niewielkim metrażu sprawdzi się stół okrągły lub rozkładany, który można powiększyć, kiedy zajdzie taka potrzeba.
Dekoracje ścienne
Ostatnim etapem aranżowania salonu jest dekoracyjne wykończenie ścian. Rynek oferuje wiele rozwiązań, dzięki którym można w dowolny sposób ozdobić całe wnętrze. Do najpopularniejszych rozwiązań zalicza się tapety, fotowydruki, naklejki, plakaty, fotografie, panele 3d, sztukaterię, a także obrazy i lustra, oprawione w mniej lub bardziej ozdobne ramy.
Szukasz pomysłu na oryginalną aranżację salonu? Inspiracji możesz poszukać w magazynach wnętrzarskich lub na ogólnodostępnych blogach online:
http://www.domzpomyslem.pl/wnetrza/galeria-wnetrz/salon,ta5.html
Artykuł partnera.