Apartament na wynajem krótkoterminowy: dobry pomysł na biznes

Marek Szydełko
02.07.2019

Apartament na wynajem wydaje się być ciekawą opcją dla osób, które szukają pomysłu na zarabianie na nieruchomości. Rynek wynajmu długoterminowego rządzi się swoimi prawami i nie daje takiej stopy zwrotu, jak właśnie wynajem okazjonalny. Nic dziwnego, że coraz częściej można trafić na ogłoszenia wynajmu apartamentów w atrakcyjnych lokalizacjach dużych miast, które stanowią alternatywę chociażby dla oferty hotelowej. O czym trzeba pamiętać decydując się na zakup apartamentu z myślą o jego wynajmie krótkoterminowym?

Podstawa to dobra lokalizacja

Aby cały biznes miał sens, muszą znaleźć się chętni do krótkoterminowego wynajmowania apartamentu. Tacy najemcy zwracają uwagę przede wszystkim na lokalizację. Zakup mieszkania na obrzeżach miasta, w nieciekawej okolicy i przemianowanie go na apartament, to zły pomysł. Lokal musi znajdować się w centrum lub jego bezpośrednim sąsiedztwie, najlepiej w pobliżu siedzib dużych firm, atrakcji turystycznych i rozrywek.

Bardzo wysoki standard wykończenia

Chcąc zarabiać na apartamencie na wynajem krótkoterminowy nie można pozwolić sobie na przesadne oszczędności w zakresie wykończenia. Najemcy takich lokali oczekują wysokiego standardu za rozsądną cenę. Tylko wtedy ta opcja stanowi dla nich alternatywę dla zwykłego hotelu. Skoro promujemy mieszkanie jako „apartament”, to nie można pozwolić sobie na tandetne wykończenia, najtańsze materiały i byle jakie meble. Ma być glamour, nowocześnie, ze smakiem. Zupełnie jak w dobrym hotelu.

Pełne wyposażenie

Apartament przeznaczony na wynajem krótkoterminowy różni się od mieszkania na wynajem długoterminowy również tym, że najemca potrzebuje wyłącznie własnej szczoteczki do zębów (choć czasami w apartamentach dostępne są przybory jednorazowe) i ubrań na zmianę. Resztę zapewnia właściciel, dzięki czemu ta opcja jest bardzo komfortowa.

Najemca ma (a przynajmniej powinien mieć) do dyspozycji w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę z podstawowymi przyborami higienicznymi, pościel, meble, wygodne łóżko, telewizję, Internet. To oczywiście oznacza, że przygotowując apartament do wynajmu krótkoterminowego trzeba sporo zainwestować w dostosowanie lokalu do nawet wygórowanych oczekiwań najemców.

Miejsce postojowe

Jest dużym atutem i z pewnością przyciągnie więcej najemców. Jeśli tylko istnieje możliwość wydzielenia miejsca parkingowego wyłącznie dla danego lokalu, to trzeba z niej skorzystać. Opcjonalnie można opłacać abonament na pobliskim parkingu strzeżonym – byle nie znajdował się zbyt daleko od apartamentu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie