Antresola w domu – zalety i wady

Andrzej Winnicki
28.04.2021

Jeśli mielibyśmy wskazać jeden z najbardziej pożądanych i najefektowniejszych elementów we wnętrzu, to z pewnością poważnie zastanowilibyśmy się nad antresolą. Można ją wykonać zarówno w domu, jak i wysokim, szczególnie dwupoziomowym mieszkaniu. Czy jednak rzeczywiście warto? W naszym poradniku wymieniamy najważniejsze zalety i wady antresoli.

Co przemawia za antresolą?

Główną zaletą antresoli jest oczywiście fantastyczna estetyka tego rozwiązania. Zastosowanie antresoli od razu zmienia odbiór pomieszczenia i całego wnętrza. Każdy, kto wejdzie do mieszkania czy domu od razu zwróci uwagę na ten element i prawdopodobnie się nim zachwyci.

Nie zapominajmy także o zaletach praktycznych antresoli. Można ją śmiało wykorzystać, jako dodatkową przestrzeń o dobrej funkcjonalności. Antresola świetnie nadaje się na sypialnię, biblioteczkę czy miejsce do pracy, co w dobie coraz powszechniejszego home office jest na wagę złota. Szczególnie w małym mieszkaniu stworzenie antresoli pozwala zoptymalizować wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Antresola, która posiada okna, może również spowodować spektakularne doświetlenie pomieszczenia. Ten efekt jest szczególnie pożądany w salonie, nad którym nie ma sufitu/stropu. Wówczas zyskujemy dodatkowe źródło światła, dzięki czemu pomieszczenie nie tylko świetnie się prezentuje, ale też zostaje optycznie powiększone i nie wymaga tak intensywnego dogrzewania (funkcję grzewczą pełnią promienie słoneczne).

Wady antresoli

Sama antresola może być dość kłopotliwa w wykonaniu – szczególnie, jeśli nośność stropu pozostawia wiele do życzenia. Dlatego nigdy nie należy się na to decydować bez wcześniejszej konsultacji z architektem czy inspektorem budowlanym.

Antresola wymaga zastosowania schodów, które prawdopodobnie będą dość niewygodne, a tym samym niebezpieczne – zwłaszcza dla osób starszych i dzieci. Poza tym schody oznaczają kolejny (niemały) wydatek oraz są kłopotliwe w utrzymaniu w czystości.

Projektując antresolę z oknami trzeba koniecznie przewidzieć, czy będziemy w stanie je komfortowo myć. Może się okazać, że nie mamy do nich bezpośredniego dostępu z antresoli, co będzie wymagać każdorazowego stosowania wysokiej drabiny. Nie jest to ani wygodne, ani bezpieczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.