ABC kupna mieszkania - czyli co trzeba wiedzieć

Piotr Kowalczyk
29.09.2022

Kupno mieszkania to może być spore wyzwanie. W końcu wymaga od Ciebie podjęcia wielu trudnych decyzji, które w znaczący sposób wpłyną na Twoją wygodę oraz dopasowanie nowego lokum do indywidualnych potrzeb. Dlatego przychodzimy Ci z pomocą i przedstawiamy krótki poradnik, jak kupować mieszkanie.

Zasady kupna mieszkania

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego

Do dyspozycji masz dwie opcje – mieszkania z rynku wtórnego oraz pierwotnego. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, ale od kilku lat największą popularnością cieszą się osiedla deweloperskie. Przede wszystkim ze względu na możliwość zostania pierwszym właścicielem tego lokum. Poza tym to znacznie nowocześniejsze mieszkania, które nie wiążą się z ryzykiem sporego remontu. Zastanawiasz się, czy w Twoim mieście prowadzone są takie inwestycje? Strona bydgoskiego dewelopera z pewnością pomoże Ci uzyskać takie informacje.

Określenie własnych preferencji mieszkaniowych

Jeszcze zanim zaczniesz szukać mieszkania, określ, jakie są Twoje preferencje, jeśli chodzi o to lokum. Przede wszystkim zastanów się, czy to mieszkanie ma być dla Ciebie, czy może traktujesz je jako inwestycję. W końcu każda z tych opcji sprawi, że będziesz szukać czegoś innego. Poza tym zapisz na kartce swoje wymagania, dotyczące okolicy, liczby pomieszczeń, piętra, dostępności do balkonu, garażu lub miejsca parkingowego, a do tego określ udogodnienia, które mają dla Ciebie największe znaczenie.

Dogodna lokalizacja

Koniecznie określ dzielnicę i miasto, gdzie chcesz zamieszkać – w ten sposób zawęzisz swoje poszukiwania, co z pewnością będzie stanowiło spore ułatwienie. Poza tym zastanów się, czy chcesz mieszkać w centrum, a może wolisz spokój panujący na obrzeżach miasta lub dopiero rozwijające się osiedle. Podczas tego zadania weź też pod uwagę miejsce, gdzie pracujesz, uczysz się bądź po prostu lubianą przez Ciebie okolicę. Jeśli postawisz na taką selekcję, to z pewnością znajdziesz mieszkanie dostosowane do Twoich potrzeb i stylu życia.

Ustalenie budżetu

Pieniądze to jeden z najważniejszych czynników, jaki musisz wziąć pod uwagę podczas zakupu mieszkania. Dlatego bądź maksymalnie skrupulatny i dokładnie rozpisz budżet, jakim dysponujesz. W ten sposób dowiesz się, na jaki rodzaj mieszkania Cię stać – dotyczy to zarówno lokalizacji, jak i wielkości czy stanu. Poza tym przekonasz się, czy w Twoim budżecie znajdzie się miejsce na gruntowny remont, czy może lepiej sprawdzi się nowe budownictwo, gdzie możesz stopniowo inwestować w prace wykończeniowe.

Metraż mieszkania

Zależy Ci na przestronnym 3-pokojowym mieszkaniu, a może wolisz najpopularniejsze obecnie 2-pokojowe lokum? Wybór odpowiedniego metrażu i rozkładu pomieszczeń ma kluczowe znaczenie, bo tylko to sprawi, że mieszkanie będzie dopasowane do Twoich potrzeb, liczby domowników czy planów na przyszłość. Jeśli to ma być inwestycja, to ciekawym rozwiązaniem jest również kawalerka – w końcu ma korzystną cenę, a do tego cieszy się sporym powodzeniem wśród najemców.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.